U intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) Riker je rekao da je evropska perspektiva ovih zemalja koje žele da budu dio Unije ključna komponenta američke spoljne politike.
"Očito je da nijesmo članovi EU, ali podržavamo taj ideal, programe pomoći, naša diplomatija podržava napore za sprovođenje reformi koje su ove države preduzele. Mislimo da je to u najboljem interesu država, regiona i Evrope i razočaravajuće je vidjeti određene lidere koji na Balkan imaju pogled iz 19. vijeka", rekao je Riker.
Nastavio je rekavši da se "nadamo da je to samo privremena prepreka za koju će zemlje imati priliku na proljeće, kao što je rečeno, da donesu novu odluku koja će omogućiti otvaranje pristupnih pregovora".
"Mislim da je važno da ovaj proces, koji EU i njene članice ohrabruju već decenijama, ne bi trebalo odjednom da bude viđen kao nešto što je pod znakom pitanja. Riječ je o evropskim zemljama i SAD podržavaju ideju cjelovite Evrope u miru, slobodne i prosperitetne. To je dio naše spoljne politike još od Drugog svjetskog rata", rekao je Riker.
Američki zvaničnik je konstatovao da "postoje oni koji se miješaju u države na Zapadnom Balkanu samo da bi izazvali nestabilnost, postoje i oni koji ne žele da vide stabilnost, jer to utiče na njihove negativnije interese, tako da: nastavićemo da podržavamo narode na Zapadnom Balkanu na njihovom putu ka boljoj budućnosti".