Većina oboljelih od bolesti sličnih gripu (ILI) u izvještajnoj nadzornoj sedmici je registrovana među odraslim osobama uzrasta 20-64 godina što predstavlja incidenciju 1,9/100 000.
„Međutim, tokom prošle sednice u Centru za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje laboratorijskim putem nije potvrđen slučaj infekcije virusom gripa“, navode iz Instituta.
Prema podacima Evropskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) aktivnost virusa gripa širom evropskog regiona je na niskom nivou. Sporadično se registruje prisustvo influence tipa A i B.
„Napominjemo da je najefektivnija mjera prevencije gripa - vakcinacija, pa preporučujemo da se sve osobe koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija vakcinišu. Vakcina se može primiti tokom cijele sezone trajanja nadzora nad gripom, ali je najbolje vrijeme za vakcinaciju prije početka širenja virusa u populaciji, s obzirom da je za razvoj antitjela potrebno 2-3 sedmice nakon vakcinacije“, navode iz Instituta.
Grupe stanovništva kojima se preporučuje vakcinacija su sve osobe starije od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i osobama koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije.