Podsjećamo, protekle sedmice nivo sumpor-dioksida je bio 705,5 mg/m3, dok koncentracije polutanata svakodnevno prelaze granične vrijednosti.
"Ništa se novo ne dešava u Pljevljima. Ništa što se nije dešavalo zadnjih 50 godina. Ovakvo stanje životne sredine je proizvod industrije u Pljevljima s jedne strane, a sa druge strane geografskih karakteristika i načina na koji Pljevljaci određuju toplotu u svojim domovima tokom zimskih mjeseci", rekao je Golubović u Jutarnjem programu RTCG.
Podaci su, kad je u pitanju životna sredina, kaže Golubović "svakako alarmantni", a sve je to lokalnu samoupravu i Vladu Crne Gore uputilo na određene aktivnosti.
"To je dovelo do sjednice Vlade u Pljevljima i dat je prostor da vjerujemo da će problemi u narednom periodu biti riješeni. Radi se dosta na poboljšanju kvaliteta vazduha u Pljevljima, i opšte ekološke situacije", rekao je on.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Nikola Medenica kazao je da kontinuirano sa svim relevantnim situacijama prati situaciju i obavlja procjenu što bi moglo biti uzrok ovakvih mjerenja svih vrsta zagađujućih materija, a posebno sumpo-dioksida.
Radomir Žujović iz Centra za ekotoksikološka istraživanja (CETI) rekao je da je kvalitet vazduha godinama isti u Pljevljima.
"U zimskim mjesecima je takav kakav jeste. Povećane su koncentracije čestica, sumpor-dioksida, sve što je posljedica energetike, industrije, domaćinstava, saobraćaja. To se u posljednje vrijeme primjećuje i u vrijeme kad nije sezona grijanja. Te koncentracije su visoke sredinom dana", pojasnio je Žujović.
Pojedinačna prekoračenja se dešavaju godinama, kaže Žujović, što nije dobro.