Svjetski problem gojaznosti populacije nije zaobišao ni Crnu Goru. I dok u svijetu oko 320 miliona odraslih i 45 miliona djece ima problem sa povećanom tjelesnom masom, situacija u nasoj zemlji takođe je alarmantna, apelovala je doktorica Enisa Kujundžić.
„Zauzimamo visoko mjesto u evropskom regionu, pa kada su u pitanju dječaci tu smo 4, a kada je u pitanju ukupan broj onda smo 6“, istakla je.
Kujundžić objašnjava da je gojaznost prekomjerno nakupljanje masnog tkiva na periferiji našeg tijela i može ozbiljno da ošteti zdravlje.
„Uzroci gojaznosti su manjak fizičke aktivnosti i loš izbor hrane, odnosno, konzumiranje hrane koja je energretski gusta, bogata kalorijski, a nutritivno siromašna“, naglasilla je.
Samim tim povećava se masno tkivo koje izaziva mnoga oboljenja koja su, prema riječima stručnjaka, vodeći uzrok smrtnosti u svijetu, a i kod nas. Zbog toga je potrebno na vrijeme reagovati, smanjiti unos šećera, soli i masti, povećati unos povrća i voća, a prije svega povećati fizičku aktivnost, naglašava Kujundžić. Poseban akcenat Kujundžić stavlja na djecu u školama gdje bi trebalo da budu zastupljene zdrave užine i veća fizička aktvinost.
„Ono što je naše istraživanje pokazalo je da nema toliko organizovanih fizičkih aktivnosti u okviru škole“, navodi Kujundžić.
U posljednjih 10-tak godina sve veći broj roditelja čija djeca imaju problema sa viškom kilograma potraži pomoć stručnjaka. Porfesor fizičke kulture Ivan Bojović kaže da je porblem uočljiv već u predškolskom uzrastu.
„Sa početkom boravka u starijim grupama vrtića, gdje se počinje sa planiranim sportskim aktivnostima i u ranom školskom uzrastu, tad se problem gojaznosti odražava ozbiljnije, ne mogu da urade neke stvari kao svoji vršnjaci koji nemaju taj problem“, navodi on.
Bojović kaže da je važna fizička aktivnost i to kako kaže četiri do pet puta nedjeljno.
„Najbolji bi bili za to bazični sportovi, atletika, gimnastika, džudo ili bilo koja aktivnost koja je redovna i traje u dužem periodu sa što više kretanja“, ističe Bojović.
Preventiva je najbolje rješenje za problem gojaznosti kod djece. U najranijem dobu djecu navići na pravilnu ishranu i fizičku aktivnost, zaključuju stručnajci.