Društvo

Nijedna pjesma o Kosovu iz zbirki Karadžića i Sima Sarajlije nije zapisana u Crnoj Gori

Na današnji dan, 16. oktobra 1997. godine, umro je Boris Nikolajevič Putilov (rođen 1918), "istaknuti ruski folklorist, autor fundamentalnih radova o herojskom epu i teoriji folklora", kako je predstavljen na sajtu Ethnoschool.ru.
Nijedna pjesma o Kosovu iz zbirki Karadžića i Sima Sarajlije nije zapisana u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Dr Danilo Radojević je u radu "O pojavi lika Miloša Obilića kao mitskog junaka u svijesti Crnogoraca" (www.montenegrina.net), citirao Putilova:

"B. N. Putilov, op. cit., 70, veli da od "kosovskih pjesama iz zbirke V. Karadžića nijedna nije zapisana u Crnoj Gori. Istraživači srpskog epa nijesu pronašli kosovskih pjesama ni u zbirci S. Milutinovića"..."

Boris Putilov je citirano naveo u knjizi "Junački ep Crnogoraca" (Univerzitetska riječ, Titograd, 1985)

Živko Đurković o Obiliću kod Crnogoraca: Univerzitetski profesor, književni istoričar dr Živko Đurković, napisao je osam knjiga o Njegošu, među njima i knjigu "Sarajlija i Njegoš". Živko Đurković je dio crnogorskog srpstva, često je gost na promocijama knjiga i književnim večerima koje organizuje SPC.

Đurković piše da je Obilića među Crnogorcima propagirao Njegošev učitelj Sarajlija:

3-djurkovic-zivko
“Sarajlija je znao dosta junaka iz crnogorske istorije odnosno narodne poezije i o njima često razmjenjivao mišljenje sa vaspitanikom, ali je nastojao da među Crnogorce unese kult Miloša Obilića” (Živko Đurković, Sarajlija i Njegoš, Unireks, Nikšić, 1992. str 22). 

U Gorskom vijencu Njegoš kroz lik Mustaj-Kadije pjeva o Crnogorcima:

"Malo ljudstvo, što si zasl'jepilo?  . . . 

Krstu služiš, a Milošem živiš!

Krst je riječ jedna suhoparna,

Miloš baca u nesvijest ljude

al' u pjanstvo neko prećerano."

Vjerujući da Njegoš prenosi istinu iz crnogorskog naroda, ne shvatajući da su ovi stihovi samo plod njegove i Simove političke mašte, mnogi veliki intelektualci pomislili su da Crnogorci zaista vjekovima "krstu služe, a Milošem žive". Živko Đurković o tome piše:

"Ustaljeno i do dana današnjeg opšte važeće mišljenje, a to je: da Crnogorci vjekovima žive sa kultom Kosova i Obilića, koji su ih istrajno nadahnjivali u njihovoj oslobodilačkoj borbi. Ni blistavi umovi poput Jovana Cvijića i Iva Andrića, ni savremeni istraživači i interpretatori kosovske legende (npr R. Kovijanić, M. Pavlović, R. Mihaljčić i dr) ne mogu da se otmu tom utisku." (ista knjiga Đurkovića, strana 197).

Nasuprot mišljenju čak i velikih umova, koje je opila Njegoševa poezija, Đurković pokazuje ono što je u našim plemenima bila realnost:

"Kosovo i kosovska legenda, kao najdublji i najinspirativniji motivi cjelokupne naše narodne epike, pojavljuju se i prezentuju u "Pjevaniji" Sime Milutinovića Sarajlije na specifičan način. Naime, u pozamašnoj zbirci od 174 pjesme sa blizu 30.000 stihova, u koju je Sarajlija ugradio preko tri godine istrajnog skupljačkog rada po Staroj Crnoj Gori i pribrežnim plemenima i oblastima, nema ni jedne pjesme koja bi se neposredno, u detalju ili cjelini, odnosila na Kosovsku bitku iz 1389. godine." (ista knjiga str 196).

Kosovski mit je jedan od nosećih stubova srpske ideologije u Crnoj Gori. Taj stub nije izgradio narod u Crnoj Gori, već Simo Milutinović Sarajlija, koji je sa već osmišljenim identitetskim bajkama došao u Crnu Goru 1827. godine i  usvijestio ih svome učeniku Radivoju Tomovu, budućem Petru II Petroviću Njegošu.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.