Diskutovano je više predmeta po kojima postupa građanska kontrola rada policije a odnose se na provjeru policijskog postupanja. Zaključen je jedan predmet u kojem je prepoznato profesionalno postupanje policije dok je u nekoliko slučajeva, prije konačne ocjene Savjeta, prepoznata potreba da se pruži mogućnost i vrijeme za korektivno i senzibilisano postupanje policije, naročito prema djeci i mladima.
Detaljno je razmotren dosadašnji odnos Uprave policije prema preporukama građanskog nadzora i ocijenjeno da je u ukupnom institucionalnom i društvenom kontekstu, značajno i vidljivo unaprijeđena odgovornost i otvorenost Uprave policije.
Savjet je ocijenio važnim i potrebnim da sa današnje sjednice skrene pažnju svim policijskim službenicima da su i u okviru svojih privatnih aktivnosti na različitim društevnim mrežama obavezani etičkim vrijednosti crnogorske policije pa se od njih očekuje ideološka neutralnost i pristojan odnos prema svakom građaninu.
Definisane su i konkretizovane programske aktivnosti koje će se realizovati do kraja 2019. godine a podrazumijevaju bliske kontakte sa javnošću, Upravom policije i Ministarstvom unutrašnjih poslova.
Konstatovano je da se uspješno sprovode aktivnosti Uprave policije, nevladine organizacije "Akcije za ljudska prava" i Savjeta na pripremi i publikovanju posebne publikacije posvećene zabrani mučenja i zlostavljanja i preporukama Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT).
Konstatovano je da je publikacija Savjeta "Građani i Policija: Izazovi povjerenja" (autori Aleksandar Saša Zeković i Zorana Baćović) uspješno distribuirana u kompletnom tiražu (700 primjeraka) prema bezbjednosno-obavještajnoj zajednici, specijalizovanim nevladinim organizacijama i medijima, akademskim ustanovama, vladinim institucijama, političkim partijama i javnim bibliotekama u zemlji i regionu.