Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vukadinović: Crna Gora nije Bugarska od prije tri decenije, vlast se mijenja na izborima, ne na silu

Vukadinović: Crna Gora nije Bugarska od prije tri decenije, vlast se mijenja na izborima, ne na silu

Poslanik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović kolegama iz opozicije je poslao Plan koji predviđa formiranje tehničke vlade, ali i predlog da lider opozicije preuzme rukovođenje Ministarstvom unutrašnjih poslova. Dva su detalja zanimljiva u ovoj poruci. Ko je lider opozicije, posebno ako znamo u kakvim su opozicionari odnosima? Drugi detalj je što predlog za prvog čovjerka MUP-a dolazi od Danilovića, koji je u okviru theničke vlade taj resor vodio 2016.godine, uz dosta afera i optužbi.
Vukadinović: Crna Gora nije Bugarska od prije tri decenije, vlast se mijenja na izborima, ne na silu
Portal AnalitikaIzvor

Politički analitičar Srđan Vukadinović za CdM kaže da je Ujedinjena CG minorna partija, da od tehničke vlade ne može biti ništa, te upozorava da Crna Gora nije Bugarska od prije tri decenije kada su se izbori ponavljali sve dok nije pobijedila opozicija.

Podjsetimo, nakon optužbi iz DPS-a da je Danilović 2016. otuđio lične podatke građana iz biračkog spiska iz izvornih registara, tim slučajem se bavila Agencija za zaštitu ličnih podataka koja je konstatovala da je bilo nezakonitog postupanja u MUP-u podnoseći prekršajnu prijavu protiv Danilovića.

Goran Danilović
Zanimljivo je napomenuti kako je u septembrru 2016. godine, Danilović kao ministar unutrašnjih poslova, spriječio kontrolora Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama da izvrši nadzor u tom resoru.

Danilović sada hoće ponovo tehničku vladu i da neko iz opozicije preuzme MUP.

Vukadinović opominje da je Danilović iz tog perioda prepoznat kao neko ko je uzeo biračke spiskove.

“O tehničkojh vladi sada ne pričaju ni u Velikoj Britaniji gdje nema većine, a ne u Crnoj Gori. Tehnička vlada se formira kada ne funkcinišu ni Vlada ni parlament. To nije slučaj u Crnoj Gori. Očito je da  opozicija želi da je neko bez izbornog rezuiltata ugura u vlast. Oni hoće izborno zakonodavstvo takvo da njima donese pobjedu. Ali, Crna Gora nije Bugarska od prije tri decenije kada su se stalno ponavljali izbori pod pritiskom međunarodne zajednice jer je pobjeđivala Socijalistička partija, bivši Komunisti. Sve su se  izbori ponavljali i mijenjali pravila dok nije pobijedila opozicija. Crna Gora nije to. Mi smo država koja funkcioniše Vlada i parlament u punom kapacitetu. Nijedna odluka nije blokirana. Dok je tako, nema potrebe za tehničkom vladom”, naglasio je politički analitičar.

On za CdM kaže da je jasno kako je tehnička vlada funkcionisala 2016.godine.

“Vidjelo se kada je opozicija prije tri gpdine, pod pritiskom međunarodnog faktora ušla u tu vladu izbornog povjerenja, napravila je gori rezultat nego što bi da nije ušla u vlast. Oni su ušli tada u vlast, nijesu uradili ništa, samo su se otvarale afere, problemi pa su građani vidjeli tada kakvi bi to ninistri bili iz redova opozicije. Danas imaju sliku Kotora i Budve kakva bi to vlast bila. Opozicija koja ima ogromne unutrašnje probleme teško može napraviti bilo što zajedničko”, napominje sagovornik CdM-a.

Opominje kako političku platformu nudi jedna minorna partija  i to sa dva poslanika koje nije stekla pod tim imenom Ujedinjena Crna Gora, već  pod imenom Demos.

“To je partija koja ima minorni kapacitet, te izgleda da se minorne partije utrkuju koja će prije da predloži nekakve platforme i sporazume. To može da predloži lider opozicije. Ona partija koja je najjača. Opozicija je zakasnila da bilo šta uradi makar do izbora sljedeće godine, a priča o tehničkom mandatu je iluzorna”, istakao je Vukadinović.

Kad je riječ o planu opozicionog djelovanja koji je Danilović danas proslijedio opozicionim kolegama, u njemu se  predlaže da opozicionari napuste rad Privremenog odbora za reformu zakonodavstva, izbornog i drugog, sve dok se ne postigne kompromis sa vlašću i ne upiše u Sporazumu političkih partija, DPS i opozicija, da ćemo formirati Tehničku vladu.

“Svih 39 opozicionih poslanika treba da potpiše i uputi zahtjev Briselu za posredovanje u razgovorima sa vladajućom većinom, uz najavu da ćemo u suprotnom biti primorani na bojkot izbora. Opozicija treba da predloži Politički sporazum (Sporazum) po kojemu će krajem oktobra 2019. biti formirana tehnička vlada, vlada državnog/građanskog jedinstva”, navodi se između ostalog u predloženom planu.

Takođe, navodi se kako Sporazum mora da sadrži i smjernice na osnovu kojih će biti usvojen Izborni lex specialis – posebni zakon, kojim će biti propisane pojedinosti i pravila, precizno derogirane norme više zakona i propisa, kako bismo ravnopravno učestvovali u izbornoj trci.

Portal Analitika