Domaćin svečanosti kod Napoleonove grobnice u dvorištu Palate invalida bio je aktuelni predsjednik Emanuel Makron. Vojni orkestar je odsvirao državnu himnu "Marsljezu", a Makron obavio smotru garde.
Širakov kovčeg, prekriven francuskom trobojkom, donijet je potom u sredinu kaldrmisanog dvorišta.
Makron, koji nije govorio, kasnije je prisustvovao završnoj službi u crkvi Sen Sulpis, u centru Pariza, zajedno s članovima Širakove porodice, francuskim političarima i stranim zvaničnicima, uključujući ruskog predsjednika Vladimira Putina, bivšeg američkog predsjednika Bila Klinton i kralja Jordana Abdulaha Drugog.
Britanska kraljica Elizabeta Druga (93) nije doputovala u glavni grad Francuske, već je uputila saučešće porodici Širak i "narodu Francuske".
Kada je, po francuskom običaju - pozdravljen aplauzom, kovčeg s telom Širakova donijet u Sen Sulpis, pijanista Daniel Barenboam odsvirao je Šubertov "Emprompti", dok su ožalošćeni i zvanice išli u špalirima s obije strane puta pogrebne povorke.
Privatna porodična crkvena služba obavljena je se prije vojnih počasti, a privatna sahrana kasnije, na groblju Monparnas.
U školama i javnim službama Francuske održan je minut ćutanja. Hiljadama kilometara od Pariza, minutu ćutanja su se pridružili i francuski ragbi igrači na Svjetskom kupu u Japanu.
Širak je bio jedan od glavnih "stubova" francuske politike četiri decenije, gradonačelnik Pariza, poslanik, premijer i predsjednik Francuske od 1995. do 2007.
Kao posljednji francuski šef države koji je imao dva mandata, Širak je umro prošle nedjelje u 86. godini.
Poznat po tome što je podržavao osjećaj nacije o njenoj veličini i suprotstavio se američkoj invaziji na Irak 2003. Širaka se građani sjećaju uprkos njegovim političkim neuspjesima i presudi zbog korupcije iz 2011. zbog delikata tokom gotovo dvije decenije koliko je bio gradonačelnik Pariza.