Politika

Predsjednik Sudskog savjeta da bude sudija, prosta većina je deblokirajući mehanizam

- Predsjednik Sudskog savjeta biraće se iz redova sudija, deblokirajući mehanizam za izbor tog tijela će biti prosta većina, a ministar pravde treba da ostane član Savjeta - prijedlozi su Radne grupe za reformu izbornog zakonodavstva. 
Predsjednik Sudskog savjeta da bude sudija, prosta većina je deblokirajući mehanizam
Nova PobjedaIzvor

Tim rješenjima preporučeno je mijenjanje Ustava Crne u članu 127 kojim se tretira pitanje Sudskog savjeta, za čiji izbor je potrebno da glasa dvotrećinska većina u parlamentu. 

- Polazeći od važnosti uloge Sudskog savjeta i značaja da opozicija i vlast postignu saglasnost oko ovog važnog pitanja, Radna grupa predlaže da u prvom krugu ostane dvotrećinska većina, a da se u drugom krugu glasa većinom svih poslanika. Ovakvo rješenje pružilo bi priliku i opoziciji i vlasti da postignu saglasnost, a sa druge strane spriječilo mogućnost da dođe do blokade rada Sudskog savjeta ili produžavanja rada, kroz zakonsku normu, na način kako je to sada urađeno kao nužni deblokirajući mehanizam, navodi se u prijedlogu Radne grupe. 

Parlament zbog nedostatka dvotrećinske većine ne može skoro pola godine da izabere četiri člana Sudskog savjeta iz redova uglednih pravnika, a zakon je predvidio da se predsjednik tog tijela bira upravo iz tih redova. Mladen Vukčević sada je vršilac dužnosti, jer Skupština nije u mogućnosti, zbog nedostatka političke volje, da uradi svoj posao. Prema aktuelnoj ustavnoj normi, predsjednika Sudskog savjeta bira Sudski savjet iz reda svojih članova, koji nijesu nosioci sudijske funkcije, dvotrećinskom većinom članova Sudskog savjeta. Predloženim rješenjem, predsjednik Sudskog savjeta biraće se iz reda sudija, umjesto dosadašnjeg rješenja koje je predviđalo da predsjednik Sudskog savjeta bude biran iz reda uglednih pravnika. Rješenjem Radne grupe Sudski savjet bi umjesto dosadašnjih 10 trebalo da ima 11 članova. 

- Strukturu Sudskog savjeta sačinjavaju: predsjednik Vrhovnog suda, pet sudija umjesto dosadašnjih četiri koje bira i razrješava konferencija sudija, vodeći računa o ravnomjernoj zastupljenosti sudova i sudija, čime se obezbjeđuje većina sudija u sastavu Sudskog savjeta, četiri ugledna pravnika koje bira i razrješava Skupština - na prijedlog nadležnog radnog tijela Skupštine po raspisanom javnom pozivu i ministar nadležan za poslove pravosuđa, navodi se u prijedlogu. Time bi se djelimično ispunila preporuka GRECO da najmanje polovina članstva Savjeta bude sastavljena od sudija koje biraju njihove kolege, i da na predsjedavajuću funkciju bude imenovan jedan od ovih članova sudija. Radna grupa je zadržala dosadašnje rješenje da ministar pravde ostaje član Sudskog savjeta. 

U dokumentu Radne grupe precizira se i da se „pod pojmom ugledni pravnik smatra lice koje je završilo pravni fakultet, ima navršeno najmanje 40 godina života, najmanje 15 godina radnog iskustva na pravnim poslovima, nije osuđivano za krivična djela i nije član nijedne političke partije“. - Uživa lični i profesionalni ugled i ima preporuku jednog od strukovnih udruženja - Advokatska komora, Notarska komora, Komora javnih izvršitelja, Udruženja pravnika, Univerziteta Crne Gore ili jednog od privatnih univerziteta, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) ili jedne od međunarodnih organizacija, navodi se u prijedlogu Radne grupe.

Potrebni zakoni o Vladi i Skupštini

Radna grupa predlaže da se u narednom period pristupi izradi zakona o Skupštini Crne Gore, jer bi takav zakonski tekst mogao značajno da doprinese razjašnjenju određenih nejasnoća koje se pojavljuju u praksi.

 - Osim toga, sugeriše se, a na osnovu razmišljanja i razgovora koji su vođeni na sjednicama, da bi cjelishodno bilo pristupiti i izradi zakona o Vladi Crne Gore, kao još jednog značajnog sistemskog zakona, a sve radi unapređenja ukupnog pravnog sistema Crne Gore, navodi se u rješenju Radne grupe.
 

Portal Analitika