Obzirom da više nije jasno čije interese (javne ili privatne) štiti i predstavlja resorno Ministarstvo, tražimo da se hitno i javno izjasne zbog kojeg tačno razloga i na osnovu kojeg propisa je ovo urađeno? Jasno je da oznaka tajnosti nema nikakvog smisla i krši ključne odredbe Arhuske i ESPOO konvencije, kao i Zakona o dostupnosti informacija i učešću javnosti u donošenju odluka, Zakona o strateškoj i procjeni uticaja na životnu sredinu itd.
Zbog čega su ovi izvještaji proglašeni tajnom kada u istom slučaju 2013. godine, prilikom preispitivanja prekograničnih uticaja na životnu sredinu planirane izgradnje HE "Buk Bijela" i "Foča" na rijeci Drini u BiH i HE "Brodarevo 1 i 2" na Limu u Srbiji, su dobijeni izvještaji stavljeni odmah na uvid javnosti. Štaviše, Ministarstvo je tada sa Agencijom za zaštitu životne sredine formiralo multidisciplinarnu 15-članu komisiju, sa zadatkom da utvrdi prekogranične uticaje na životnu sredinu na teritoriji Crne Gore, koji mogu biti izazvani realizacijom planiranih projekata.
Kako je poslednjih godinu dana protok informacija, nezainteresovanost institucija za efikasno rješavanje problema i sada skrivanje podataka, dostiglo sve tačke nelogičnosti, skloni smo vjerovati da je ovom neuspjehu doprinijelo i lobiranje interesnih grupa. Ovu pretpostavku je potrebno ispitati i iskontrolisati rad eventualno uključenih crnogorskih kompanija. Nije nepoznato da crnogorske građevinske kompanije i projektantske kuće su u prethodnom periodu sarađivale na projektima izgradnje hidroelektrana u Albaniji (npr. Bemax građevinski radovi na HE Ashta 1 i Ashta 2 u Albaniji).
Obzirom na kontroverzne korake koji su do sada preuzeti, a radi boljeg informisanja javnosti, Green Home je danas tražila pristup informacijama bilateralne i diplomatske komunikacije poslatih iz resornih ministarstava Sekretarijatu konvencije o prekograničnim uticajima i Albanskim institucijama sa povratnim informacijama od istih.