„O stručnim i profesionalnim uspjesima dr Sima Miloševića, njegovim specijalizacijama u Hamburgu i Parizu, karijeri naučnika i profesora na Medicinskom fakultetu u Beogradu, njegovih 70 naučno-stručnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu, kompetentno i dostojanstveno su odali priznanje zaposleni u krugu Instituta u Igalu ispred biste.
Mi antifašisti smo posebno nadahnuti i ponosni na njegov revolucionarni predratni rad i doprinos NOP-u. U predratnoj Jugoslaviji od studentskih dana, kao predsjednik najveće studentske demokratske organizacije Jugoslavije, kao profesor Univerziteta uvjek je bio na strani naprednih ideja, borac za narodna prava, hapšen 1933 i 1939 godine“, kazao je predsjednik UBNOR-a Branislav Božović obraćajući se prisutnim antifašistima, između ostalih i delegaciji Instituta „Dr. Simo Milošević“ u Igalu.
On je podsjetio da je Milošević već 1941. godine pristupio NOP-u, i da mu nije bilo teško lagodnost profesorskog i gradskog života zamjeniti puškom i po šumama i gorama staviti glavu u torbu, a svojim ogromnim medicinskim znanjem i iskustvom rukovodio je zdrastvenom službom pri Glavnom štabu NOP-a za Crnu Goru, Boku i Sandžak.
„Kada je London gorio od njemačkih bombi, Moskva se tresla od tenkovskih armada Vermahta, Pariz, Brisel, Oslo... grcali u okupaciji Sila Osovine, dr Simo Milošević sa još 62 vijećnika, u oslobođanom Bihaću na parlamentarnoj sjednici AVNOJ-a postaje član Izvršnog odbora te prve vlade u ratnim uslovima, 26.11.1942.godine.
Nosio je teret rata Neretve, Sutjeske, đe biva ranjen, zarobljen u selu Vrbnici kod Foče i zajedno sa pjesnikom Ivanom Goranom Kovačićem mučki ubijen od strane četnika. Đe može biti veći poraz jedne ideologije: četničke od ubistva humanista, liječnika, pjesnika“, istakao je Božović.
Predsjednik UBNOR-a i antifašista Herceg Novi napominje da sve češće, koristeći skraćenice za razne pojmove, pa i AVNOJ, manje upućenima sakrivena je suština koja gordo zvuči i znači: Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije, kojem je Simo dao nemjerljiv doprinos i časno mu pripada ona Njegoševa: “Blago onom ko dovijek živi, imao se rašta i roditi“.
„Mi antifašisti i buduća pokoljenja imamo i imaćemo u dr.Simu Miloševiću neugasivu baklju žrtvovanja, pravde, slobode-antifašizma“, zaključio je Božović.