Nepotrebni faulovi, forsiranje trojki i sudijske greške za novi poraz Crne Gore

Košarkaška selekcija Crne Gore poražena je danas od Novog Zelanda 93:83 u meču drugog kola grupne faze Svjetskog prvenstva
L.Đ.
L.Đ.Autor

Dinamičan početak utakmice obećavao je pravi duel vrijedan Svjetskog prvenstva. Revolveraški okršaj u prvih deset minuta otišao je u korist košarkaša Novog Zelanda koji su preko stoprocentnog učinka šuteva za tri uz brojne lične greške crnogorskih košarkaša na mini odmor otišli sa pet poena prednosti (31:26).

Crnogorski košarkaši su dobro ušli u drugu četvrtinu. Bjelica je otvorio trojkom a uz malo bolju igru u odbrani nakon pet minuta su stigli do novog izjednačenja. Ipak ubrzo su uslijedile stare boljke, nepotrebni faulovi i neshvatljive greške poput one kada je prilikom izvođenja auta presječena lopta. Koristili su košarkaši Novog Zelanda ove greške, a naročito Kori Vebster koji je sa dvije trojke rezultatski odlijepio svoju selekciju. Ovu četvrtinu obilježila je i druga tehnička greška naše klupe nakon koje je selektor Zvezdan Mitrović morao da napusti teren. Crna Gora je na odmor otišla sa devet poena zaostatka.

Treća četvrtina donijela je rezultatsku neizvjesnost. Agresivnija odbrana i buđenje Dubljevića u protivničkom reketu je dalo rezultate. Svih pet ofanzivnih skokova na ovom meču je Dubljević zabilježio u trećoj četvrtini. Dodatan peh je bila nova tehnička greška naše klupe, ovog puta pomoćnog trenera ali srećom Novi Zeland nije iskoristio tu priliku. Ovo je jedina četvrtina koju je dobila naša selekcija (21:13).

Uprkos dobrom dijelu meča bitno je napomenuti da je na kraju treće četvrtine naša selekcija pogodila svega pet trojki iz čak 23 pokušaja.

Činilo se da napokon Crna Gora hvata svoju igru i da će moći da uzme kontrolu nad utakmicom. Tako je makar najavio i Popović koji je donio novi perokret i novo vođstvo naše selekcije. A onda, totalni pad. Prvo je Smit Milner pogodio trojku, pa nakon njega Kori Vebstrer trojkama kažnjava dva neuspješna napada naših košarkaša. Ivanović i Bjelica su pokušali da održe rezultatsku neizvjesnost ali je sudija nakon poena Fotua dosudio dodatno slobodno bacanje. Faul je bio toliko bizaran da se čak i Fotu smijao. Zbog protesta bjelici je dosuđenja dodatna tehnička greška i tu je već rezultat bio nedostižan.

Uprkos tome, sudije nisu prestale da briljiraju, umjesto izgubljene lopte Novog Zelanda, Ivanoviću se sudi lična greška, te da bi malo kasnije Nidamu (koji nije bio na visini zadatka uz samo šest poena na meču i svih šest u posljednjoj četvrtini) dosuđeno pet sekundi iako je prošlo svega dvije.

Ipak, maltretiranje sudija je bilo samo sol na ranu, jer zbog tri tehničke greške naše klupe, nesportske Dubljevića, par tehničkih iz igre, previše faulova, katastrofalnog učinka za tri poena, ova utakmica će ostati zapamćena samo kao uzaludan trud.

Najefikasniji igrač na meču je bio Kori Vebster sa 25 poena, 6 skokova i sedam asistencija, dok su se u našem timu istakli Nikola Ivanović sa 18 poena i Bojan Dubljević sa 13 poena, 13 skokova i 4 asistencije.

KRAJ MEČA, CRNA GORA PORAŽENA 93:83

10' Fotu fauliran. Polovičan sa penala 83:93

10' Nidam pogađa za tri 83:92

9' Tai vebster upisuje 11. poen 80:92

9' Radončić postiže prve poene 80:90

9' Nakon promašene trojke Fotu pogađa iz ofanzivnog skoka 77:90

8' Vučević fauliran, imaće bacanja. Polovičan 77:88

8' Navodno pet sekndi prilikom izvođenja. Crna Gora gubi napad.

8' Četvrti faul Ivanovića. Loi koristi bacanja 76:88

8' Vučević upisuje svoj 14. poen. Rezultat 76:86

7' Trojkom uzvraća Krompi 74:86

7' Tek sada prvi koš na utakmici Dereka Nidama 74:83

7' Fotu pogađa bacanja 71:83

6' Finta Fotua nakon koje poentira pod faulom. Bjelica nakon toga dobija i tehnilku grešku

5' Pogađa Bjelica, ali sa druge strane stiže munjevita reakcija Novog Zelanda 71:79

5' Dubljević ponovo promašuje sa tri Ili postiže veoma lake poene 69:77

4' Konačno poeni naše selekcije. Ivanović za 69:75

3' Nova greška u napadu, gubi loptu Dubljević. Kori Vebster kažnjava novom trojkom. Njegov 25. poen. Rezultat 67:75

2' Ponovo Novi Zeland ide na plus pet. Kori Vebster upisuje novu trojku 67:72

2' Dubljević krade loptu, ali promašuje Vučević

1' Smit Milner pogađa trojku sa druge strane 67:69

1' NOVI PREOKRET: Petar popović za novu prednost naše selekcije 67:66

Kraj treće četvrtine 65:66:

10' Solo prodor Tai Vebstera zaustavlja Vučević blokadom

10' Promašuje i Vebster. Crna Gora ima novu priliku. Ne koristi je Vučević.

9' Promašuje i Fotu, novi defanzivni skok Vučevića. Sa druge strane i Nidam promašuje trojku

9' Gazi Delani aut liniju. Prilika za preokret. Promašuje Vučević.

8' Vebster promašuje trojku, Vučević upisuje defanzivni skok pod faulom. Imaće dva bacanja. Koristi oba 65:66

8' Fauliran Bjelica, imaće dva bacanja. Siguran 63:66

8' Solo prodor Ilija 61:66

7' Ivanović promašuje za tri ali Dubljević upisuje svoj peti ofanzivni skok nakon čega je iznudio i slobodna bacanja. Koristi oba 61:64

7' Petar Popović uzvraća trojkom 59:64

6' Kori Vebster promašuje bacanje. Lopta sa strane za Novi Zeland. Vebster fauliran imaće tri bacanja. Koristi svako 56:64

OPET tehnička greška naše klupe.

6' Ofanzivni skok pa zatim trojka Vučevića 56:61

5' Vučević pogađa pod faulom. Koristi i bacanje 53:61

5' Kori Vebster siguran sa penala 50:61. Novi Zeland ima dodatni napad, ne koriste ga

5' Nesportska lična greška za Bojana Dubljevića, sudije su procijenile da je namjerno pomjerio nogu kako bi sapleo Vebstera.

4' Nova promašena trojka, ali Ivanović upisuje ofanzivni skok i poentira za 50:59

4' Nova greška, brz kontra napad, Fotu potpuno sam ispod našeg obruča 48:59. Novi Zeland ide na plus 11

3' Fotu pogađa pod faulom, ima dodatno bacanje. Neprecizan 48:57

3' Dubljević pogađa za dva 48:55

3' Solo prodor Kori Vebstera za njegov 14. poen na meču. Rezultat 35:55

Crna Gora je pogodila samo pet trojki iz čak 20 pokušaja

2' Ivanović promašuje trojku ali Dubljević upisuje ofanzivni skok. Novi pokušaj bjelice za tri ali je i on neprecizan.

2' Krade loptu Ivanović, solo prodor Petra Popovića i pogađa za prve poene u ovom dijelu meča 46:53

1' Prvi napad za Crnu Goru, Ivanović promašuje trojku. Greškom uzvraća i Novi Zeland, Dubljević upisuje defanzivni skok.

Kraj Prvog poluvremena 44:53:

10' Tai Vebster koristi alej ap za kraj prvog poluvremena 44:53

10' Nikola Ivanović koristi bacanja 44:51

10' Vebster pogađa bacanje 42:51

Nova tehnička greška naše klupe, Zvezdan Mitrović mora da napusti klupu.

10' Potpuno sam ostaje Tai Vebster i koristi priliku 42:50

9' Loi pravi faul. Dubjević polovičan 42:48

8' Diskutabilna odluka sudija, Ili pravi korake ali sudija svira Nidamu faul. Ili pogađa oba bacanja 41:48

7' Krade loptu Nidam kreće u kontru proigrava Popovića koji koristi priliku 41:46

6' Vučević pravi faul. Rusbač polovičan sa penala ali je brzo dotrčao ostvario ofanzivni skok i dao koš iz igre 39:46

6' Ivanović preko ruke pogađa trojku 39:43

6' Presječena lopta odmah nakon izvođenja. Kori Vebster opet kažnjava trojkom 36:43

5' Nakon izgubljene lopte Kori Vebster kažnjava sa svojom četvrtom trojkom 36:40

5' Aleksa Popović pravi faul. Aberkrombi na liniji slobodnih bacanja. Polovičan 36:37

4' Ističe vrijeme za napad Novog Zelanda. Prilika za izjednačenje. Koristi Dubljević 36:36

3' Novi poeni Nikole Ivanovića njegov deveti poen 34:36

3' Fotu nastavlja da pravi probleme, ovog puta pogađa iz igre 32:36. Ovo je njegov deseti poen

2' Prvi poeni Šehovića iz igre i to trojka. 32:34. Četvrta trojka našeg tima iz deset pokušaja

2' Nova lična greška, ovog puta Šehović. Fotu ponovo na liniji slobodnih bacanja, ovog puta siguran 29:34

1' Fotu polovičan sa bacanja 29:32

1' Nova prilika za izjednačenje ali Radončić promašuje ispod koša

1' Mirko Bjelica otvara drugu četvrtinu trojkom 29:31

Kraj prve četvrtine 26:31:

10' Napokon stižu poeni, Ivanović sa penala 26:31

9' Ponovo će priliku imati naši protivnici nakon faula u napadu crnogorskih košarkaša. Alej ap koristi Fotu 24:31

9' Tehnička za našu klupu, slobodno bacanje koristi Vebster 24:29

8' Novi faul crnogorskih košarkaša, Ili siguran 24:28

8' Odličan dribling Bjelice i pogađa iz okreta 24:26

8' Fotu polovičan sa penala 22:26

8' Odličan defanzivni skok Dubljevića ali Bjelia promašuje za tri.

7' Ponovo griješi Dubljević, ovog puta faul u napadu. Iskupljuje se Dubljević u odbrani, krade loptu Fotu-u i izborio je faul. Dubljević siguran sa penala 22:25

7' Presječen pas Dubljevića, Novi Zeland ima priliku da uveća prednost. Koristi Fotu, 20:25

7' Serija faulova, nova bacanja za Novi Zeland koristi Ili 20:23

6' Dublević na liniji slobodnih bacanja. Polovičan 20:21

6' Delani pogađa slobodna bacanja 19:21

6' Rusbač uzvraća trojkom za novo izjednačenje 19:19. Stoprocentan učinak šuteva za tri poena košarkaša Novog Zelanda

5' Prva prednost naših košarkaša. Nakon greške u napadu stiže trojka Dubljevića 19:16

5' Šehović ima tri slobodna bacanja. Pogađa svako bacanje. Novo izjednačenje 16:16

5' Popović pogađa trojku njegov peti poen, ali sa druge strane uzvraća trojkom Kori Vebster 13:16

4' Odlična saradnja Tai i Kori Vebstera, lopta na kraju stiže do LOE-a ispod obruča koji pogađa 10:13

4' Kori Vebster upisuje novu trojku, odgovara Vučević sa 2 poena 10:11

4' Seriju neuspješnih napada Novog Zelanda kažnjava Popović 8:8

3' Petar Popović gazi liniju, ipak za dva 6:8

3' Nova trojka za Novi Zeland, ovog puta siguran Vebster 4:8

3' Dobar solo prodor Vučevića 4:5

2' Popović promašuje čitav koš, ali srećom neusješan napad i Novog Zelanda.

2' Rob Loe pogađa trojku 2:5

1' Promašio je Šehović ali je lopta opet pripala Crnoj Gori. Drugu priliku koristi Ivanović 2:2

1' Prvi napad za Novi Zeland. Odmah rupa u odbrani, prve poene upisuje Tai Vebster 0:2

Sastavi ekipa:

69607056-374830136781965-7350697546257268736-n69820075-739201729842902-2805181597878321152-n

Oba tima pretrpjeli su poraze na startu. Ekipa Zvezdana Mitrovića od Grčke, a naš današnji rival od Brazila.