Odnos nekadašnjeg lidera Slobodarske partije Austrije (FPO) sa Srbima i Srbijom našao se na meti kritike bečkog dnevnika, koji se posebno bavio njegovom izjavom sa, prije dvije godine, tajno snimanog materijala na Ibici, o Željku Ražnatoviću Arkanu kojeg je nazvao „kul tipom“.
List konstatuje da se Štrahe očigledno divi „srpskom ratnom zločincu“ Arkanu, i da ga sa ekstremistima na Balkanu povezuje mržnja prema muslimanima.
„Standard” navodi da je kroz knjigu o aferi „Ibica” poznato šta je Štrahe govorio o Arkanu i da je očigledno već duže bio pod uticajem ekstremnih nacionalista u Srbiji.
List podsjeća da je Štrahe 2013. bio na koncertu Arkanove udovice Svetlane Ražnatović u Beču i da su srpski mediji prenijeli da je on poznat po „velikom divljenju” prema Srbima.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH osudio je izjave Štrahea u vezi sa Arkanom, istakavši da sigurno nije bio svjestan posljedica takve izjave.
„Treba samo pitati ljude koji su preživjeli rat i pogledati relevantne dokaze i dokumentaciju. Oni su kristalno jasni”, dodao je on.
Neimenovani portparol Evropske komisije kazao je da su stavovi EU potpuno jasni i poznati, te da Štrahe očigledno ne zna ko je bio Arkan.
„Standard” je prenio i da je Arkan već 1970-tih i 1980-tih bio tražen u zapadnoj Evropi za krađe i ubistva, da je bio ličnost koja je važila za ekstremno opasnu. Njemu je, dodaje list, očigledno bilo lijepo da druge zlostavlja, ubija i siluje, a njegova porodica je imala kontakt sa Udbom koja mu je uvijek pomagala.
Takođe se navodi da je Arkan bio glavni bos mafije i šef navijača Crvene zvezde, koji su poznati po spremnosti na nasilje. Tokom rata, ukazuje „Standard”, Arkan je sa svojim „Tigrovima” pljačkao na ratištima, protjerivao ljude, ubijao i silovao.
Štrahe, dodaje list, ne smatra samo Arkana „kul tipom”, već je njegovao kontakt, očigledno na osnovu ideološke blizine, sa ekstremnim nacionalistima na Balkanu, a kao primjer naveden je Milorad Dodik, koji prema dneniku, želi da uništi sopstvenu državu.
Prijateljstvo sa desničarskim ekstremistima na Balkanu prošle godine išlo je tako daleko da je dozvolio da kao austrijski vicekancelar bude instrumentalizovan od strane službe.
„Standard” s tim u vezi podsjeća na intervju „Politici” u kojem je Štrahe rekao da je Kosovo dio Srbije, što je suprotno stavu austrijske vlade, ali odgovara stavu Srba.
List tvrdi da očigledno nije ni bio vođen intervju sa Štraheom, već da je informativne služba Ministarstva spoljnih poslova, te riječi njemu „stavila u usta”. Uz originalni intervju „Politike”, u koji je „Standard” imao uvid, nalazi se konverzacija preko mejla u kojima je stajalo „šaljem ti originalni intervju na njemačkom sa Štraheom, koji smo dobili od iz Ministarstva spoljnih poslova”.
„Očigledno je Štrahe s tim u vezi, za vrijeme učešća u austrijskoj vladi, bio upravljan od strane stranog ministarstva spoljnih poslova”, konstatuje „Standard”.