Kultura

U orbiti Apola 11

Putovanje snova - tako je Pobjeda, 17. jula 1960. godine najavila misiju kosmičkog broda „Apolo 11“ na putu do Mjeseca. Na prvoj strani, prije pet decenija, udarnim naslovom „Let nad letovima“. Ushićeno, detaljno, sa dozom misterije... I pomalo romantičarski.

U orbiti Apola 11
ObjektivIzvor

Već u trećoj rečenici pisalo je da se ,,ovdje prvenstveno radi o tome da čovjek prvi put defakto izlazi iz zemaljske ljušture“. To je bio mali odgovor onima što su se pitali ima li koristi od takvog puta...

Titova poruka

Da se misija „ticala i Jugoslovena, istaknuto je i porukom predsjednika Tita, koja je na molbu NASA poslata na Mjesec sa mikrofilmovanim porukama drugih šefova država.

- U ovom trenutku gotovo da nema pravih ovozemaljskih riječi kojima se može izraziti ushićenje što se ostvaruje vječiti ljudski san... U putovanju snova čovjek još jednom pokazuje nadmoć nad silama prirode i stvaralačku riješenost da njima zagospodari - pisalo je u najavi leta rakete „Saturn 5“ i misije „Apola 11“.

Vratimo se misteriji: već 20. jula u narednom broju, na dan slijetanja, Pobjeda u jednačinu ubacuje i sad već zaboravljenu geopolitičku zavrzlamu.

- Dok „Apolo 11“ redovno šalje podatke o letu, sovjetska automatska letilica „Luna 15“ obavlja tajanstvenu misiju u neposrednoj blizini Mjeseca. Robot sa „Lune 15“ treba da mehaničkim rukama zgrabi komadiće Mjesečevog tla i vrati se na Zemlju.

More tišine

Međutim, stručnjaci britanske opservatorije u „Džordel Benku“ izjavljuju nešto drugo.
- Čudne stvari su se događale tokom četvrte emisije signala sa sovjetske letilice - piše u tekstu „Danas čovjek stupa na Mjesec“, uz čuvenu fotografiju Zemlje viđene sa površine Mjeseca na naslovnici Pobjede.

U njemu se navode impresivni detalji: da je raketa „Saturn 5“ prevalila rastojanje veće od 300.000 kilometara, da je već 19. jula oko 13:25 sati preciznim manevrom tročlane posade krenula ka Mjesečevoj orbiti i u nju ušla u 18:26 časova po jugoslovenskom vremenu.

02-apolo

Slijetanje je najavljeno za 21:19 sati, kada će kosmonauti Armstrong i Oldrin pokušati da od svemirskog broda odvoje letilicu sa posebnim pogonom i meko ateriraju na površinu Mjeseca, u takozvano „More tišine“.

Pjesnički zapis

Izvještaj na naslovnici narednog broja, objavljenog 24. jula, pun je tirjumfa: „Ljudi sa Mjeseca danas stižu na Zemlju“... Armstrong, Oldrin i Kolins, „trojica odvažnih svemirskih putnika“, treba da spuste „Apolo 11“ oko podneva, na površinu Tihog okeana, 1.920 kilometara jugozapadno od Havaja. 
- U toj oblasti tek će zarudjeti zora. Predsjednik Nikson već je otputovao iz Vašingtona da bi na nosaču aviona „hornet“ danas prisustvovao povratku trojice

kosmonauta i pozdravio ih lično – prenosila je Pobjeda.

U to doba Pobjeda je objavljivana četvrtkom i nedjeljom, po cijeni od 50 para, kao „organ Socijalističkog saveza radnog naroda Crne Gore“, pod uredništvom Mirka Vraneša... I donosila je mnogo više od informative. Da je tako, svjedoči tekst „Počelo je novo doba“ pjesnika Ratka Vujoševića, bogato ilustrovan fotografijama rakete i letilice i Armstronga u krugu porodice...

- Čovjekova noga je kročila na jedan novi svijet, u moru svjetova što nas okružuju... Pred ljudskim razumom i stvaralaštvom otvorile su se kao cvjetne čaške vjekovne tajne i zagonetke, savladane su nove i ćudljive prirodne sile, granice čovjekovog znanja i moći su pomjerene do tačke koja označava da su one bezmjerne i ničim ograničene. Danas Mjesec, sjutra Mars, a preksjutra ko zna šta i gdje. Prostori zvjezdani i daleki čekaju da im se pođe u pohode i uđe u trag - pisao je pjesnik iz Kuča.

I eto koliko je Crnogorcima bilo stalo do Armstronga, Oldrina i misije „Apola 11“... Stojan STAMENIĆ

FOTO: Arhiva Pobjede

Portal Analitika