Ovo je tumačenje i stav Sudskog savjeta naveden u odluci o izboru predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice u koji je Pobjeda imala uvid. Od kada je objavljena njena kandidatura u maju, koja je bila i jedina, dio javnosti koju čine stručnjaci prava kako iz naše države, tako i iz regiona, brojne nevladine organizacije, kao i pojedine političke partije, osporili su treći mandat Medenice zbog ustavnog ograničenja od dva mandata za istu osobu na čelu Vrhovnog suda.
Iz Sudskog savjeta sa ovim stavom nijesu bili saglasni i 16. jula dali su jednoglasnu podršku Medenici za treći mandat. Intervju sa njom trajao je nešto duže od sat i po, a vijećanje Savjeta hoće li je podržati 15ak minuta. Prethodno je “zeleno svjetlo”, takođe, jednoglasno, ona dobila i na Opštoj sjednici Vrhovnog suda, koju čini 18 sudija.
“Članom 1 Ustavnog zakona za sprovođenje amandmana I do XVI na Ustav propisano je da se oni primjenjuju danom kada ih proglasi Skupština Crne Gore, ako u pogledu primjene pojedinih amandmana ovim zakonom nije drugačije određeno, što u ovom slučaju nij e utvrđeno. U Ustavnom zakonu za sprovođenje amandmana nije navedeno od kada se primjenjuje ustavna odredba, iz čega se ne može zaključiti da se ona odnosi na svršeno činjenično stanje, odnosno mandate u proteklom periodu. Naprotiv, ukoliko to izričito nije utvrđeno, odredba važi za ubuduće”, navedeno je u odluci.
Ovo iz razloga, kako je napisano, zato što se volja ustavotvorca ne može pretpostavljati u situacijama koje nijesu definisane, već mora biti izričito navedena.
“U protivnom, drugačije tumačenje značilo bi svojevrsno “dopisivanje” najvišeg pravnog akta jedne države. S obzirom na to da je kandidatkinja Vesna Medenica, od stupanja na snagu amandmana, obavljala jedan mandat predsjednika Vrhovnog suda, odlukom Sudskog savjeta od 01-477/14, počev od 26. 07. 2014. godine, Sudski savjet je utvrdio da kandidatkinja ispunjava sve Ustavom i zakonom predviđene uslove za izbor predsjednika Vrhovnog suda”, istakli su iz ovog tijela.
Nakon što su sastavili listu kandidata koji su se prijavili na konkurs Sudskog savjeta za predsjednika, odnosno predsjednicu Vrhovnog suda, na kojoj je bila samo aktuelna predsjednica Vesna Medenica, ona je proslijeđena Opštoj sjednici Vrhovnog suda.
“Nakon obavljenog razgovora sa kandidatkinjom Vesnom Medenicom, Opšta sjednica Vrhovnog suda je tajnim glasanjem utvrdila obrazloženi prijedlog 3. jula da se za predsjednika Vrhovnog suda izabere Vesna Medenica i dostavila ga Sudskom savjetu. Kandidatkinja Vesna Medenica je tajnim glasanjem, jednoglasno, dobila povjerenje Opšte sjednice Vrhovnog suda, koja je prijedlog obrazložila rezultatima rada kandidatkinje ostvarenim u prethodnom periodu, podnijetim programom rada, kao i stavovima iznijetim u razgovoru, zasnovanim na dosljednoj primjeni principa nezavisnosti, samostalnosti i nepristrasnosti suda i sudija”, istakli su iz Sudskog savjeta.
Prilikom obavljanja intervjua sa Sudskim savjetom, Medenica je, kako je navedeno, prezentovala program rada za mandatan od pet godina “zasnovan na vrijednostima kojima se vodila tokom obavljanja prethodnog mandata i motivisan ostvarenim rezultatima u svim oblastima djelovanja Vrhovnog suda“.
Programom je istakla intenciju crnogorskog sudstva da u narednom periodu i dalje teži dosljednom poštovanju principa nezavisnosti, nepristrasnosti i odgovornosti, uz punu posvećenost ispunjavanju svih obaveza koje su preuzete u dosadašnjem procesu pristupanja Evropskoj uniji. Na osnovu intervjua i prijedloga Opšte sjednice Vrhovnog suda, Sudski savjet je jednoglasno donio odluku da se za predsjednika Vrhovnog suda izabere Vesna Medenica, dosadašnja predsjednica toga suda navodi se u odluci.
Izbor Medenice, kako su kazali, opredijelilo je i “iskustvo, zasnovano na 36 godina obavljanja sudijske i tužilačke funkcije, profesionalni i lični integritet kandidatkinje, rezultati rada postignuti u prethodnom periodu, sposobnosti organizovanja rada u sudu, kao i poznavanje poslova sudske uprave, što je prezentirano programom rada, a što dodatno govori o kvalitetu kandidatkinje za predsjednicu”. Medenica stupa na dužnost, kako je napisano, danom potpisivanja teksta zakletve.
Predsjednica Vrhovnog suda, koja je prvi mandat na čelu najvišeg suda obavljala od 19. decembra 2007. godine, a drugi od 26. jula 2014. godine, kazala je tokom intervjua Sudskog savjeta da bi razmislila da li da se povuče “da je bio samo jedan glas protiv” na Opštoj sjednici Vrhovnog suda.
“Kad vam struka da takvu podršku, sve ostalo je nebitno. Nebitni su mi i vaši glasovi zato što sam satisfakciju poslije 30 godina rada dobila u tajnom glasanju mojih kolega u Vrhovnom sudu”, kazala je Medenica 16. jula.
Na čelu Vrhovnog suda će biti narednih pet godina, odnosno do 2024. godine.