Politika

Raonić: DPS što prije da pokrene dijalog, opozicija odmah da se vrati u Skupštinu

Nova politička ponuda DPS-a za opoziciju, koju je najavio premijer Duško Marković, ukoliko je usaglašena sa predsjednikom, trebalo bi što prije da bude iznesena, a opozicija bi morala odmah da se vrati u Skupštinu i počne proces koji bi trebalo da dovede do izbora koji će oslikavati volju građana, odnosno koji kasnije neće biti osporavani – ocijenio je Boris Raonić, izvršni direktor Građanske alijanse. 
Raonić: DPS što prije da pokrene dijalog, opozicija odmah da se vrati u Skupštinu
Portal AnalitikaIzvor

Raonić je istakao da se Crna Gora nalazi u dubokoj krizi koja se ogleda u nepovjerenju, nepostojanju dijaloga i krizi legitimiteta institucija. - Izlaz iz ovakvog stanja je u interesu svih aktera, odnosno onih koje predstavljaju, pa bi dijalog trebalo odmah da počne, jer polako ulazimo u posljednju godinu mandata ove vlade. Naravno, na onome ko ima poziciju moći je da iznese konkretnu ideju i uputi poziv – kazao je Raonić. On je istakao da opozicija mora odmah da se odredi da li će učestvovati u procesu ili bojkotovati naredne izbore. - Jer, bilo bi licemjerno optuživati kolege za saradnju sa DPSom u tom procesu, a na kraju izaći na izbore koji će biti rezultat tog procesa – rekao je Raonić.

Prema njegovim riječima, „iako se međunarodna zajednica drži po strani, ona ipak mora imati značajniju ulogu u procesu“. Raonić je kazao i da je geostrateška pozicija Crne Gore i politička svijest građana takva da se ne može očekivati scenario poput onih iz regiona.

Premijer Marković prije neko liko dana poručio je da je DPS „sposobna da predvidi potrebe vremena i radi društvene stabilnosti i prosperiteta Crne Gore priprema novu političku ponudu koja će značiti veći stepen konsenzusa na političkoj sceni“.

Iz DPS-a nije precizirano o kakvoj političkoj ponudi se radi, dok je iz opozicije više puta poručeno da je tehnička vlada jedino rješenje o kojem će razgovarati. Opozicija bojkotuje Odbor za dalju reformu izbornog i drugog zakonodavstva i nema najave da bi se njihovi predstavnici mogli vratiti u to tijelo. Odbor može da radi na izmjenama izbornog zakonodavstva do kraja godine, jer je naredna izborna, a u izbornoj godini se ne mogu mijenjati zakoni koji se tiču izbornog procesa i ambijenta.

Portal Analitika