Amerikanke četvrti put postale svjetske prvakinje u fudbalu

U finalu Svjetskog prvenstva u fudbalu za žene reprezentacija SAD je u Lionu pobijedila Holandiju 2:0 i odbranila naslov osvojen prije četiri godine u Kanadi.

HinaIzvor

Golove su dale Megan Rapino iz jedanaesterca u 60. minutu i Rouz Lavel u 66. minutu sjajnim udarcem s ivice kaznenog prostora.

Pobjeda Amerikanki, kojima je to rekordni četvrti naslov svjetskih prvakinja, mogla je biti i uvjerljivija. Aktuelne europske prvakinje su tokom susreta uputile tek jedan udarac u okvir suparničkog gola.

Reprezentacija SAD je do prvog mjesta stigla sa sedam pobjeda i razlikom pogodaka 26:3. Amerikanke su slavile i prije četiri godine u Kanadi, 1999. pred svojim navijačima, te na prvom SP-u igranom 1991. u Kini.

Njemačke fudbalerke imaju dva zlata, a po jednom su svjetsku titulu osvajale Norvežanke i Japanke.