Kako je precizirano u saopštenju Agencije, zahtjeve su predali protiv 36 javnih funkcionera na državnom nivou, 141 javnog funkcionera na lokalnom nivou i dva državna službenika koji imaju obavezu propisanu posebnim zakonima da predaju ovakav izvještaj.
Ovi podaci odnose se na izvještaj o prihodima i imovini za prošlu godinu (do 31. marta 2019).
- Broj kršenja zakona usljed nedostavljanja redovnih godišnjih izvještaja o prihodima i imovini je smanjen u odnosu na prethodne dvije godine - kažu iz ASK.
Od početka godine, do 24. juna, prema podacima iz elektronske baze podataka ovog organa, podnijeto je 7.028 izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera i državnih službenika.
- U istom periodu prethodne godine je bilo 6.510 predatih izvještaja - piše u saopštenju.
Navode da je u toku druga faza provjere koja podrazumijeva provjeru tačnosti i potpunosti podataka iz izvještaja o prihodima i imovini zakonskih obveznika, koja se radi upoređivanjem sa podacima iz evidencija drugih državnih organa i pravnih lica koji raspolažu tim podacima.
- Trenutno su u toku postupci provjere 203 izvještaja, koji su u 169 slučajeva pokrenuti metodom slučajnog odabira u okviru postojećih kategorija javnih funkcionera, a u 34 slučaja su pokrenuti po drugim osnovima, na zahtjev fizičkih i pravnih lica, na osnovu medijskih natpisa i tako dalje - navodi se u saopštenju.