Na dalekovodu su tih dana radile ekipe iz Vladimira a pridružile su im se i kolege iz Ulcinja, Bara i Ostrosa. Zamijenjen je novi željezno-rešetkasti stub na dalekovodu Šas, a radnici su iskoristili to što je dalekovod bio bez napona da raščiste i završe prosijecanje trase.
“Napravili smo ovu veću akciju kako bi se što više uradilo pred sezonu i tako mreža bila spremna za povećani broj korisnika. Svakako, cijeli i jul i avgust ćemo raditi i biti tu za sve sto bude potrebno. Imaće posla na niskonaponskoj mreži, na stubnim trafostanicama i ostalom. Za ekipe održavanja Regiona 4 nema stajanja nikada”, naglašava Vučetić.
Kada su u pitanju Ada i dio Štoja, predstavnici CEDIS-a kažu da se dosta se toga pred sezonu uradilo kako bi se preduprijedile eventualne poteškoce zbog dodatnog opterećenja mreže u toku ljeta. Trenutno se na niskonaponskoj mreži “Ćirovići” radi na rasterećenju mreže.
“Nelegalna gradnja nam je prouzrokovala velike probleme prethodnih godina jer su se u ljetnjim mjesecima objekti punili ogromnim brojem turista, a mreža nije projektovana za toliko opterećenje. U sezoni su uništavani osigurači i ostali djelovi trafostanica od opterećenja”, priča Vučetić.
Kako bi tome stali na kraj, u CEDIS-u su prošle godine odlučili da u toj trafostanici ugrade novi niskonaponski blok sa 12 izlaza.
“Takođe, iskoristili smo situaciju dok nema turista da položimo još dva kabla, pa sada spremni dočekujemo sezonu u tom dijelu ulcinjske opštine koji je i bio najproblematičniji tokom ljeta. I u Đeranama, na Velikoj plaži, smo isto uradili i rasteretili mrežu, naročito na izlazu Kućević, gdje se nalaze problematični nelegalni objekti. Mislim da smo sve uradili valjano i da se tu više nećemo vraćati ovoga ljeta”, zaključio je Vučetić.
Potrošnja električne energije u Ulcinju ljeti je izuzetno visoka, a dugogodišnja nelegalna gradnja i izostanak detaljnih prostornih planova blokirali su razvijanje i osavremenjavanje distributivne mreže u najjužnijem crnogorskom gradu. Posljednje dvije godine CEDIS je napravio značajan korak naprijed u pravcu poboljšanja naponskih prilika.
Osim redovnih i planiranih aktivnosti na održavanju energetskih objekata, u kompaniji podsjećaju da je neminovno angažovanje radnika održavanja i u situacijama kada usljed problema na mreži nastaju kvarovi koje ekipe moraju otkloniti. Ekipe održavanja su nezamjenjiva pomoć i sektoru za investicije prilikom izgradnje novih objekata i njihovog uključivanja u elektroenergetski sistem.