„Vidjeli smo da o smjernicama Venecijanske komisije ima različitih mišljenja i tumačenja, međutim kada se stvari dovedu pred zarobljeno sudstvo i tužilaštvo u Crnoj Gori, sve će se dešavati u skladu sa mišljenjem i tumačenjem predsjednika DPS-a a njegove stavove smo već u nekoliko navrata imali prilike da čujemo. Zato su odredbe u nacrtu široke i nejasne, a takvo i je i mišljenje Venecijanske komisije o njima“, kazali su.
Iz DF-a tvrde da ih to ne čudi s obzirom na to ko su članovi komisije iz Crne Gore i ističu da nemaju razloga da sumnjaju da su i ostali članovi izabrani po "sličnim kriterijumima".
„Kada je nečije mišljenje ni tamo ni ovamo, ono je obično podrška onome ko ima cilj da golom silom sprovodi svoje namjere. U ovom slučaju takvo mišljenje predstavlja podršku režimu u Crnoj Gori koji u svojim rukama ima prinudni državni aparat koji sada treba zloupotrebiti protiv Pravoslavne crkve“, istakli su iz DF-a.
Podsjećaju da smo imali prilike uvjeriti se da je Venecijanska komisija imala dva različita stava uoči održavanja referenduma o državnopravnom statusu Crne Gore.
„Prvo su 2001. godine zaključili da državljani Crne Gore koji žive u Srbiji imaju pravo glasa na referendumu a potom 2005. godine, na način opisan u ovih dana objavljenim transkriptima razgovora između Milana Roćena i Olega Deripaske vođenih te godine, podmazivanjem članova komisije sa 3 miliona dolara, promjenili taj stav i ukinuli pravo za 267 hiljada naših sunarodnika koji su živjeli u Srbiji. Tako je njima oduzeto pravo da se izjasne o budućnosti Crne Gore za razliku od Albanaca, Bošnjaka i Crnogoraca koji su živjeli u zemljama EU i SAD-a i koje je režim masovno doveo da glasaju na referendumu“, naglasili su iz te koalicije.
Prema njihovim riječima nezavisno od takve prakse i mogućnosti različitog tumačenja pravoslavni narod u Crnoj Gori je, kako kažu, na Trojčindanskom saboru pred Hramom Hristovog vaskrsenja pokazao „da će imati čime da odgovori na namjere vlasti da Srpskoj pravoslavnoj crkvi otima njene hramove i pastvu“.
„Najbolju podršku tome je dao Vaseljenski patrijarh Vatrolomej koji je jasno i precizno objasnio ko je Pravoslavna crkva u Crnoj Gori a ko to nikada i ni pod kojim uslovima ne može biti“, zaključili su iz DF-a.