“Da pojasnim: Sjedinjene Države vide presudu Višeg suda kao korak naprijed za vladavinu prava u Crnoj Gori. Crnogorsko pravosuđe pokazalo je profesionalnost u ovom ozbiljnom i složenom slučaju. Slučaj je razotkrio pokušaj ruskih aktera da destabilizuju nezavisnu evropsku državu neposredno prije pristupanja NATO-u. Prvostepeni sud osudio je 13 osoba, uključujući dva ruska oficira GRU, za učestvovanje u pokušaju terorizma i zavjeri protiv Vlade uoči parlamentarnih izbora 2016. godine”, kazala je ona.
Prema njenim riječima pokušaji potkopavanja demokratije i ometanja izbora u saverenim zemljama su neprihvatljivi.
“Sjedinjene Države podržavaju suverenitet i integritet Crne Gore. Kao suverena država, Crna Gora ima pravo na vlastiti izbor udruživanja, bez malignih stranih uticaja. Sjedinjene Države će nastaviti da pomažu prijatelju, partneru i savezniku Crnoj Gori u jačanju njenih kapaciteta da spriječi i reaguje na te maligne radnje,”, poručila je ambasadorka SAD-a.
Mora se više uraditi na borbi protiv korupcije i kriminala
Ona je rekla da Sjedinjene Američke Države (SAD) dijele ocjenu Evropske unije (EU) da Crna Gora mora učiniti više na iskorjenjivanju korupcije, u borbi protiv organizovanog kriminala i suzbijanju napada na novinare.
Ona je u intervjuu za Dan kazala da crnogorska policija nastavlja da unaprjeđuje saradnju sa američkim i drugim međunarodnim partnerima kako bi poboljšala svoju sposobnost rješavanja problema kriminala i ojačala vladavinu prava.
„Кao što je Evropska komisija notirala u svom nedavnom izvještaju o Crnoj Gori, povećani nivo saradnje doveo je do brojnih međunarodnih operacija visokog profila, hapšenja i zaplene droge. To je dobra vijest“, rekla je Rajnke.
Kako je navela, EU je takođe jasno stavila do znanja da Crna Gora mora da učini više na iskorjenjivanju korupcije, u borbi protiv organizovanog kriminala i suzbijanju napada na novinare.
„SAD dijele tu ocjenu i mi aktivno sarađujemo s vladinim i nevladinim akterima kako bismo postigli te ciljeve. Ove godine, na primjer, američka ambasada će potrošiti oko 3,7 miliona USD za podršku programima usmjerenim na te oblasti“, kazala je Rajnke.
Prema njenim riječima, pravosuđe treba treba da stekne povjerenje javnosti primjenom zakona jednako prema svima, bez obzira na njihovo ime, položaj ili političku pripadnost.
„Efikasne istrage koje vode ka jasnim presudama povećaće povjerenje u pravosuđe. To zaslužuju crnogorski građani, a to je i cilj našeg ulaganja u pravosuđe“, navela je Rajnke.
Komentarišući proteste koji su motivisani dokazima o političkoj korupciji i zloupotrebi izbornog sistema, Rajnke je rekla da su mirni protesti legitimno sredstvo javnog izražavanja u svim demokratskim društvima.
Kako je navela, izabrani političari treba da slušaju građane i okupljaju se u parlamentu kako bi odgovorili na zabrinutost građana.
„I dalje podstičem sve izabrane zvaničnike da rade u parlamentu u ime naroda. Što se tiče afere „Кoverta”, vlasti imaju odgovornost da istraže te navode. Ako postoji kršenje zakona, oni moraju primijeniti zakon ravnomjerno i jednako prema svima“, poručila je Rajnke.