Svijet

Napadi na tankere kod Omana podigli tenzije na Bliskom istoku

U napadima na dva tankera u Omanskom zalivu jedan je zapaljen, a oba napušteni plutaju morem, objavili su brodovlasnici, dok su cijene nafte skočile četiri posto zbog straha za snabdijevanje energentima s Bliskog istoka.
Napadi na tankere kod Omana podigli tenzije na Bliskom istoku
HinaIzvor

Brod „Front Altar“ gori u vodama između zalivskih zemalja i Irana nakon eksplozije koju je prema jednom izvoru izazvala magnetna bomba.

Posadu norveškog tankera pokupio je brod koji se našao u blizini i prebacio je na iranski spasilački brod.

Drugi tanker u japanskom vlasništvu napušten je nakon što ga je najvjerovatnije pogodio torpedo, objavila je komapnija koja ga je unajmila. Posada je takođe evakuirana.

Drugi takvi napadi u mjesec dana

„Front Altar“, koji plovi pod zastavom Maršalovih Ostrva, izgrađen je 2016. i dio je flote „Frontline“-a u vlasništvu Norvežanina Džona Fredriksena. Tanker je navodno ukrcao naftu u Fudžairahu, luci Ujedinjenih Arapskih Emirata.

„Bernhard Schulte Shipmanagement“, kompanija koja je unajmila japanski brod „Kokuku Courageous“, objavila je da je taj tanker prevozio metanol iz Saudijske Arabije u Singapur.

Iranski spasilački brodovi pokupili su sva 44 mornara s dva oštećena tankera i prebacili ih u iransku luku Jask, objavila je novinska agencija Irna.

To su drugi takvi napadi u posljednjih mjesec dana blizu Ormuškog tjesnaca, glavnog strateškog pravca za svjetsko snabdijevanje naftom.

SAD i Saudijska Arabija optužili su Iran za prošlomjesečni napad na četiri tankera uz obalu Ujedinjenih Arapskih Emirata, što Iran odbacuje.

Za sad niko nije nikoga optužio za incidente u četvrtak.

SAD poslao dodatne snage u regiju

Rusija je pozvala da se napadi ne koriste za dizanje napetosti s Iranom, prenosi agencija RIA.

"Iskoristio bih priliku i upozorio da se ne donose ishitreni zaključci i ne optužuju oni koji nam se ne sviđaju", rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov.

"U posljednje vrijeme svjedočimo jačanju kampanje političkog, psihološkog i vojnog pritiska na Iran. Ne želimo da se današnji događaji, koji su tragični i šokantni za globalno naftno tržište, iskoriste za daljnje jačanje napetosti s Iranom", dodao je.

Do najnovijih napada dolazi u vrijeme pojačanih tenzija između Irana i Sjedinjenih Država, godinu dana nakon što je Vašington izašao iz nuklearnog sporazuma koji su svjetske sile potpisale s Teheranom kako bi ograničile njegov nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija.

SAD je proteklih sedmica poslao dodatne snage u regiju, optuživši Iran da ugrožava tamošnji morski saobraćaj. Teheran to odbacuje.

Vašington je prošli mjesec ponovo uveo sankcije kojima se nekim državama, uključujući Japan, zabranjuje kupovanje iranskih energenata.

Time je velikom broju država praktički zabranjena kupovina iranske nafte, uz prijetnju sankcijama.

Premijer Japana u posjeti

Incidenti u četvrtak poklopili su se s posjetom Teheranu Šinza Abea, premijera Japana, američkog saveznika i velikog uvoznika iranske nafte. Abe je pozvao sve strane da ne dozvole da napetosti eskaliraju.

Iranski ministar vanjskih poslova Mohamad Džavad Zarif nazvao je incidente "sumnjivima" jer su se dogodili baš u vrijeme Abeova posjeta.

Oman i Ujedinjeni Arapski Emirati, većinski sunitske zemlje i suparnici dominantno šijitskog Irana, ranije su upozorili da napadi na tankere u Zalivu predstavljaju rizik za globalno snabdijevanje naftom i za regionalnu stabilnost.

Portal Analitika