More

Samo jedan zakupac prikupio dokumenta za rad

Premda je u Herceg Novom sezona uveliko počela, a u gradu odmara više od 9.000 turista, sve plaže nijesu spremne i uređene dočekale goste. Problem je, kako navodi Slobodan Vujačić iz Udruženja zakupaca plaža, to što svi zakupci još nisu potpisali ugovore sa JP Morsko dobro, te što nemaju odobrenja za rad, koje izdaju lokalne uprave.
montenegropulse.com
montenegropulse.com
Portal AnalitikaIzvor

“Zbog kasno raspisanih tendera za zakup kupališta skraćeno je vrijeme za pripemu sezone i kupališta i zapošljavanje radne snage. Nijedna plaža nije spremna. Ne mogu mašine da uđu jer nemamo dozvole za rad, pa Komunalna inspekcija piše kazne. Već je dvadesetak prijava proslijeđeno JP Morsko dobro. Mi smo se našli u procijepu. Godinama ulažemo, dajemo lijepu ponudu turistima, ali ove godine se sve iskomplikovalo”, istakao je Vujačić, piše Pobjeda.

Iz Morskog dobra je 1. juna saopšteno da će zakupcima privremenih objekata u zoni morskog dobra biti omogućen rad uz privremena rješenja. Vujačić tvrdi da je to unijelo novu zabunu jer su im u opštini Herceg Novi kazali da nisu dobili napismeno takvu odluku na osnovu koje mogu da izdaju rješenja za ovo ljeto.

On ističe da je od 101 zakupca u Herceg Novom dokumentaciju za rad kompletirao samo jedan. Sve to, kako kaže, utiče i na obezbjeđivanje radne snage i poručuje da u ovakvim uslovima kupališta ne mogu biti spremna do kraja mjeseca.

Iz JP Morsko dobro podsjećaju da su na sastanku koji je održan 31. maja predstavnici lokalnih samouprava upućeni na institut “privremenog rješenja” sadržanog u Zakonu o upravnom postupku Crne Gore.

Sekretarka za turizam, ekonomski razvoj i preduzetništvo Suzana Memarović potvrdila je da su zapisnik sa sastanka u JP Morsko dobro dobili u utorak i da će početi izdavanje privremenih rješenja.

“Do sada nismo imali osnova za takav postupak jer je zakon jasan, a da nisu postojala podzakonska akta. Mi smo već obišli neke plaže koje su spremne za sezonu, kako bi ljudima izašli u susret i što prije završili dio posla. U privremenom rješenju koje će važiti do 1. oktobra navešćemo da je ono izdato na osnovu zapisnika i preporuke Ministarstva održivog razvoja i turizma i JP Morsko dobro”, kazala je Memarović.

Objašnjava da zakupci prilikom podnošenja zahtjeva za privremeno rješenje moraju imati ugovor sa JP Morsko dobro i UT uslove za kupalište, a da će kompletnu proceduru morati završiti do kraja godine. Oni koji do tog datuma ne pribave svu neophodnu dokumentaciju u skladu sa zakonskim rješenjima, neće moći da zaključe anekse ugovora sa JP Morsko dobro za narednu godinu niti će moći da dobiju odobrenja za rad.

Direktor Čistoće Vladimir Arsić smatra da je Morsko dobro “zakasnilo sa realizacijom kompletnog programa u svim segmentima”, što se, kako tvrdi, odrazilo na način funkcionisanja preduzeća. Ugovor sa JP Morsko dobro potpisan je 1. aprila na iznos od 195.000 eura, a radnici Čistoće su održavali pojas u zoni morskog dobra i prethodna tri mjeseca.

“Za april su izmirili obavezu prema nama u visini 21.000 eura, a očekujem uskoro da plate i za maj. Još ne znamo koje su plaže zakupljene, a koje ne, tako da uređujemo sve. Nadam se da ćemo konačno ovih dana, nakon što se završe tenderi i zaključe ugovori sa zakupcima plaža i mi najzad odahnuti i čistiti samo ono što je ugovornom obavezom i predviđeno”, rekao je Arsić.

Načelnica Službe komunalne policije i inspekcijskog nadzora Marija Andrić objašnjava da prijave koje su podnijeli protiv zakupaca se ne odnose na nepostojanje odobrenja za rad već isključivo za prolazak kamiona sa teretom Šetalištem Pet Danica.

“Oni koji koriste tešku mehanizaciju za uređenje plaža moraju da zatraže dozvolu od Sekretarijata za komunalne djelatnosti za ulazak kamiona na Šetalište Pet Danica budući da tamo važi zabrana saobraćaja. Taksa koja se plaća iznosi 10 eura”, rekla je Andrić.

Portal Analitika