Politika

Počela rasprava o Predlogu strategije odbrane

Opasnost od vojne prijetnje Crnoj Gori značajno je smanjena, kao posljedica integracije države u NATO i smanjenja vojnih efektiva u regionu, ali se u budućnosti ne smije zanemariti, navodi se u Predlogu strategije odbrane, o kojoj je počela rasprava u parlamentu.
Počela rasprava o Predlogu strategije odbrane
Portal AnalitikaIzvor

Kako se ocjenjuje, bezbjednost države može biti direktno i indirektno ugrožena nestabilnostima i konfliktima koji se dešavaju van njenih, ili granica regiona, odnosno kontinenta na kojem se nalazi, što zahtijeva značajne promjene u pristupu odbrani.

„Promjene u geostrateškom odnosu snaga, kompleksna povezanost bezbjednosnih i odbrambenih činilaca, globalni trendovi, kao i regionalni bezbjednosni izazovi su samo neki od faktora koji utiču i koji će uticati na bezbjednosno okruženje Crne Gore“, piše u dokumentu.

Iako je vjerovatnoća za izbijanje konvencionalnih sukoba u regionu mala, kako se ističe, oni se ne mogu u potpunosti isključiti.

„Kao posljedica smanjenja vojnih efektiva u regionu, integracije Crne Gore u NATO, ukupnih integracionih procesa u regionu i razvijanja politike povjerenja, saradnje i partnerstva, opasnost od vojne prijetnje Crnoj Gori danas je značajno smanjena, ali se u budućnosti ne smije zanemariti“, ocjenjuje se u Predlogu strategije.

Ukazuje se da je region jugoistočne Evrope opterećen događajima iz prošlosti i neriješenim problemima, što može prouzrokovati destabilizaciju na pojedinim područjima.

„Na bezbjednost Crne Gore mogu negativno uticati krize u regionu jugoistočne Evrope, ali se zbog posrednog uticaja ne mogu zanemariti ni nestabilnosti u drugim regionima“, ocjenjuje se u dokumentu.

Navodi se da će okruženje i dalje biti dominantno izloženo političkim, bezbjednosnim, ekonomskim, etničkim, vjerskim i drugim razlikama i događajima na Zapadnom Balkanu, Istočnoj Evropi, Bliskom i Srednjem istoku, te Sjevernoj i Podsaharskoj Africi.

Kako se dodaje u Predlogu strategije, na globalnom planu, izazovi, rizici i prijetnje po nacionalnu bezbjednost nijesu prvenstveno vezani za upotrebu vojne sile.

„U spektru globalnih i regionalnih bezbjednosnih izazova, rizika i prijetnji, koji mogu imati implikacije na odbranu, posebno se izdvajaju međunarodni terorizam, sajber prijetnje, hibridne prijetnje, radikalizam i nasilni ekstremizam, obavještajno djelovanje pojedinih država, regionalne razlike u demografskoj strukturi stanovništva“, navodi se u dokumentu.

Izdvajaju se i masovne ilegalne migracije, proliferacija konvencionalnog i oružja za masovno uništenje, ugrožavanje bezbjednosti ekonomskih i energetskih sistema, kao i elemenata kritične infrastrukure.

Kako piše u Predlogu strategije, savremeni trendovi ukazuju na porast uticaja sajber i hibridnih izazova i prijetnji.

„Sajber napadi su posebno kompleksni, sa obzirom na to da sajber prostor ne poznaje granice i državni suverenitet“, dodaje se u dokumentu.

Kako se navodi, hibridne prijetnje, koje obuhvataju sinhronizaciju različitih metoda destruktivnog djelovanja, takođe predstavljaju značajan rizik, a njihov cilj je destabilizacija i pokušaj diskreditacije demokratskog i ekonomskog razvoja, i ugrožavanje stabilnosti i bezbjednosti zemlje i regiona.

Portal Analitika