Kultura

Izložba posvećena Vladimiru Dukljanskom u Tirani

U Nacionalnom muzeju Albanije u Tirani otvorena je izložba Portreti Svetog Vladimira Dukljanskog u umjetnosti Balkana od XVII do XX vijeka. Na otvaranju je govorio Marinko Ćulafić, predsjednik Zajednice Crnogoraca u Albaniji i Dragan Radulović, predśednik Matice crnogorske koji je je otvorio izložbu.
Izložba posvećena Vladimiru Dukljanskom u Tirani
Portal AnalitikaIzvor

Izložbu čini 50 reprodukcija fresaka i ikona Svetog Vladimira Dukljanskog iz crkava i manastira Crne Gore, Albanije, Sjeverne Makedonije, Grčke i  Bugarske.

„Matica crnogorska predano radi na njegovanju kulture sjećanja crnogorskog društva, jer znamo da svijetle poruke iz naše prošlosti imaju smisla i vrijednosti samo ukoliko ih svaka generacija iznova protumači, kritički valorizuje i prihvati kao svoje“, kazao je Radulović prilikom otvaranja.

Kult Sv. Vladimira Dukljanskog, istakao je on, po svom ekumenskom i internacionalnom karakteru tome na najbolji način doprinosi.

„Ovaj kult doprinosi boljem razumijevanju i saradnji svih naroda koji ga na bilo koji način baštine. Sveti Vladimir je dobra duhovna spona i pouzdani oslonac na kome je moguće graditi čvrste prijateljske veze između albanskog i crnogorskog naroda, jer svi živimo zajedno i upućeni smo jedni na druge. I svima nam je jednako stalo do zajedničkog dobra, jer su nam i problemi sa kojima se suočavamo u savremenom svijetu više nego slični“, naglasio je Radulović.

 

matica-1

 

„Zajednica Crnogoraca Albanije u okviru realizacije dijela svoga programa koji se tiče afirmacije zajedničkog kulturnog istorijskog i duhovnog nasljeđa albanskog i crnogorskog naroda kao i svih građana Albanije i Crne Gore, danas u Tirani otvara izložbu portreta jednog ekumenskog svetitelja koji je prije više od hiljadu godina vladao tadašnjom državom Dukljom sa obale Skadarskog jezera“, kazao je predsjednik Zajednice Crnogoraca Albanije, Marinko Ćulafić.

Kult ovbog svetitelja, naveo je, poštuje se pored Albanije i Crne Gore i u Bugarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Grčkoj, Svetoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj i drugim državama.

„Za nas građane Albanije, pripradnike crnogorske etničke manjine, izuzetno je značajno da afirmišemo i slavimo pripradnike albanskog i crnogorskog naroda, koji su ostavili neizbrisive tragove u oblasti naše kulture, nauke, obrazovanja, jezika, istorije, duhovnosti, folklora, sporta i tradicije. Ovom izložbom otpočinjemo taj proces“, zaključio je Ćulafić.

 

matica-2

 

Za ovu priliku Matica crnogorska je pripremila katalog na crnogorskom i albanskom jeziku koji sadrži sve detalje o istorijskim prilikama u kojima je vladao dukljanski Knez Vladimir, kao i rasprostranjenost njegovog svetiteljskog kulta.

U manastiru Svetog Vladimira u Elbasanu, istog dana održana je tribina Poštovanje kulta Svetog Vladimira Dukljanskog na Balkanu od 1016. do 2019. godine. Na tribini su govorili Miroljub Orlandić, Povjerenik Matice crnogorske za Makedoniju i mr Ivan Jovović, član Upravnog odbora Matice crnogorske i pomoćnik direktora Uprave za dijasporu Crne Gore.

Portal Analitika