To se radi u skladu sa Zakonom o sprječavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama.
Uspostavljanjem ove aplikacije, kako se navodi, uredno će se voditi evidencije i podnositi prijave protiv počinilaca prekršaja na sportskim manifestacijama.
Formirani su dosijei navijačkih grupa, kako u Sektoru policije opšte nadležnosti (Odsjek za javni red i mir), tako i u stanicama policije, centrima bezbjednosti i odjeljenjima bezbjednosti.
"Time će se dodatno unaprijediti sprječavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama", kaže se u Izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) o primjeni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama u prošloj godini, koji će razmatrati poslanici na tekućoj sjednici parlamenta.
Prilikom sprovođenja tog zakona vodilo se računa o osnovnim i glavnim načelima, kada su u pitanju osnovne ljudske slobode.
"To je obaveza države da se ne upliće u uživanje osnovnih sloboda (negativna obaveza) i da štiti i olakšava uživanje prava na mirno okupljanje (pozitivna obaveza)", kaže se u Izvještaju.
Ističe se da se vodilo se računa i o načelu srazmjernosti - da sva izrečena ograničenja ili kazne ne smiju biti više od onog što je potrebno za postizanje legitimnog cilja kojem se teži, kao što je propisano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
"Primjenom Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama promovisana je sloboda okupljanja, ograničavana su okupljanja samo u mjeri koja je neophodna u demokratskom društvu radi zaštite javne bezbjednosti, zaštite prava, sloboda i zdravlja drugih lica", navode iz MUP-a.
Obezbijedila se, kako se ističe, i implementacija instituta međunarodnog prava iz ove oblasti, posebno standarda Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.
"Na osnovu podataka o održanim javnim okupljanjima i javnim priredbama u 2018. godini, a s obzirom da su protekla bez narušavanja javnog reda i mira, može se zaključiti da su policijski službenici prilikom obezbjeđivanja postupali u skladu sa zakonom", kaže se u Izvještaju MUP-a.