Konferencija je okupila oko 60 visokih predstavnika nacionalnih akademija nauka i umjetnosti, rektore državnih univerziteta i istraživačke organizacije, kao i istaknute naučnike i menadžere.
Bilo je riječi i o doprinosu obrazovanja, istraživanja i inovacija, odgovornosti naučnika u oblikovanju političkih i društvenih procesa, kao i komunikaciji naučnika i mehanizmima naučnih savjeta.
Na Konferenciji su pripremljene formalne preporuke za sastanke šefova država i vlada za naredni Samit Zapadnog Balkana pod nazivom „Svježa očekivanja za istraživanje i obrazovanje širom Evrope“, koji će se održati u Poznanju 5. jula 2019. godine.
Proces Zapadnog Balkana, poznat i kao Berlinski proces, zajednička je inicijativa 16 evropskih zemalja i Evropske komisije.
Podržava napore za integraciju regiona u Evropsku uniju i jačanje regionalne saradnje.
Pokriva oblasti kao što su rješavanje bilateralnih sporova, odobravanje vladavine prava, povezanost i ekonomski razvoj, kao i jačanje saradnje u obrazovanju, nauci (istraživanje i inovacije) i među-socijalnom dijalogu.
Na Konferenciji je predstavljen izvještaj rada Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, čiji je zadnji sastanak održan 24. aprila na Univerzitetu Crne Gore.
Pored rektora Nikolića, na Konferenciji je učestovala i prof. dr Olivera Komar, vandredni profesor Fakulteta političkih nauka.