Etalon simbola Glavnog grada, kako se navodi u Nacrtu odluke, utvrđuje gradonačelnik, dok se izvornik simbola Glavnog grada čuva kod predsjednika Skupštine.
U odluci se navodi da je upotreba simbola, koja je utvrđena Statutom Glavnog grada, slobodna u kulturnom i umjetničkom stvaralaštvu, nastavnom i obrazovnom radu, na način kojim se ne narušava javni moral, ugled i dostojanstvo grada.
“Na simbolima Glavnog grada nije dozvoljeno ništa ispravljati, dodavati ili mijenjati. Takođe, simboli se ne mogu upotrebljavati kao robni ili uslužni žig, uzorak ili model, niti kao bilo koji drugi znak za obilježavanje roba ili usluga. Simboli grada se ne smiju upotrebljavati ako su oštećeni ili su zbog izgleda nepodobni za upotrebu, kao i na neprimjeran način koji vrijeđa javni moral i dostojanstvo građana Glavnog grada”, navodi se u Nacrtu odluke.
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši Komunalna policija.
Novčanom kaznom u iznosu od 1.000 eura do 20.000 eura kazniće se za prekršaj pravno lice ako dodaje, ispravlja ili mijenja simbole grada, te koristi simbole kao robni ili uslužni žig, model ili uzorak, ili javno upotrijebi oštećeni ili po izgledu nepodobni za upotrebu simbol grada.
Grb Glavnog grada može se upotrebljavati kao veliki, srednji i mali grb, u skladu sa knjigom standarda, a kada se ističe u Glavnom gradu sa grbovima drugih gradova, grb zauzima počasno mjesto, odnosno mjesto u centru kruga ili prvo mjesto u koloni grbova.
“Veliki grb se upotrebljava u pečatu Glavnog grada, organa grada, uprave i službi Glavnog grada. Takođe, upotrebljava se i u službenim prostorijama organa Glavnog grada, kao i u službenim natpisima postavljenim na objektima u kojima se nalaze službene prostorije predsjednika Skupštine, gradonačelnika i njegovih zemjenika. Ovaj grb će se upotrebljavati i prilikom zvaničnih skupova i svečanosti koje organizuje gradonačelnik ili predsjednik Skupštine, te na javnim priznanjima, službenim aktima organa i vizit kartama predsjednika Skupštine, gradonačelnika i njegovih zamjenika”, stoji u obrazloženju.
Veliki grb se, kako se navodi u odluci, može upotrebljavati i na spoljnoj fasadi zgrade koja predstavlja sjedište organa Glavnog grada, prilikom naučnih, kulturno-umjetničkih, privrednih, sportskih i drugih skupova, kao i na zahvalnicama, čestitkama, pozivnicama i suvenirima Glavnog grada i drugim predmetima koji se koriste u reprezentativne svrhe.
U odluci se navodi da se srednji grb upotrebljava u oznakama službenih prostorija glavnog administratora i sekretara Skupštine, na službenim aktima glavnog administratora, sekretara Skupštine, organa uprave i službi Glavnog grada, u pečatu mjesne zajednice, kao i na službenim vozilima, uniformama i službenim legitimacijama lokalnih službenika i namještenika. Takođe, može se upotrebljavati i u natpisima na službenim prostorijama starješina organa uprave i službi Glavnog grada, u službenim prostorijama glavnog administratora, sekretara Skupštine, organa uprave, službi Glavnog grada i javnih službi čiji je osnivač Glavni grad.
Mali grb može se upotrebljavati na predmetima koji se koriste u turističko-propagandne i reprezentativne svrhe.
Odlukom je propisano da se zastava Glavnog grada stalno vije ispred objekta, odnosno sjedišta organa Glavnog grada i Službe zaštite. Zastava se ističe i na dan praznika Glavnog grada na objektima organa Glavnog grada, organa uprave i službi, kao i na Dan državnosti Crne Gore i u dane drugih državnih praznika, pored državne zastave, na objektima organa Glavnog grada.
Propisano je da zastava ne smije dodirivati tlo, niti postavljena kao prostirka, zavjesa i slično, a ujedno ne smije se ni cijepati, uništavati i omalovažavati. Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi odluka o upotrebi grba i zastave Glavnog grada iz 2007. godine.