Politika

''Nedolasci opozicije u Skupštinu koštaju građane papreno, sankcije neophodne''

Liberalna partija uskoro će predložiti izmjene i dopune Poslovnika kako bi, po uzoru na mnoge parlamente svijeta, neopravdani nedolasci poslanika na zasijedanja bili sankcionisani. Prijedlog Liberala je da se zarada poslanicima koji ne dođu na posao preko 30 i više dana umanji 60 posto. U vladajućoj koaliciji takav stav ocjenjuju pozitivnim.
''Nedolasci opozicije u Skupštinu koštaju građane papreno, sankcije neophodne''
Portal AnalitikaIzvor

Konstantni nedolasci na posao dobrog broja opozicionih poslanika neprihvatljivo je, smatraju u Liberalnoj partiji. Stoga su pokrenuli inicijativu o izmjeni Poslovnika koji će takvo ponašanje sankcionisati.

”Poslanici koji 30 i više dana ne prisustvuju zasijedanjima i aktivnostima skupštine budu kažnjeni sa 60 odsto umanjenja plate. Ono što je važno da kažemo jeste da je ovo jedna od najblažih sankcija uporedo sa iskustvom drugih evropskih država koje imaju iskustvo čak i da oduzimaju mandate poslanicima. I dok su ih građani na izborima birali da njihove interese predstavljaju u parlementu, dio opozicije bojkotuje rad parlamenta od samog početka novih mandata, još od kraja 2016. dok je dio samo povremeno dolazio na skupštinska zasijedanja. Opozicionari su se oglušili i na brojne apele sa međunarodnih adresa da se dijalog mora voditi pod krovom institucija. Stav Liberalne partije da se nedolasci u Skupštini, moraju sankcionisati, u DPS-u i SD-u ocjenjuju pozitivnim'', smatra Amar Borančić, PR Liberalne partije.

Kako je za NovuM kazao Nikola Zirojević iz SD-a, gotovo svakodnevno sa svih evropskih adresa slušamo sugestije našoj opoziciji da izađu iz te zone nedemokratskog ponašanja, nedemokratske nezrelosti i da se vrate u parlament gdje će saopštiti sve svoje stavove. “Nažalost šteta je što uopšte moramo govoriti o disciplinovanju poslanika ali vjerujemo da će na neki način ta vrsta sankcija uticati na njih'', dodao je Zirojević.

Nikola Rakočević iz DPS-a smatra da su već unazad nekoliko godina govorili o neozbiljnosti i neodgovornosti kolega iz opozicije koji bojkotuju Skupštinu. 

''Mislim da je ovo jedan od dobrih načina da taj dio našeg sistema uredimo'', prokomentarisao je Nikola Rakočević iz DPS-a.

Novi Poslovnik će, kažu sagovornici Nove M, doprinijeti boljoj disciplini.

“Naši apeli, kao što je i uvaženog kolege Popovića inicijativa, se ne odnosi na disciplinovanjeonih koji bojkotuju parlament, oni su svoju neozbiljnost i neprincipijelnost građanima već dokazali dakle ovdje se ne radi o njihovom disciplinovanju, već o uređivanju sistema, i o njihovom kažnjavanju'', dodao je Rakočević.

Ervin Ibrahimović iz Bošnjačke stranke poziva poslanike opozicije da se vrate u parlament.

''Da radimo zajedno da unapređujemo zakone kako bi građani oni koji su nas za to i birali osjetili benefite'', istakao je on.

Usvajanjem novog Poslovnika djelimično bi se ispravila dugogodišnja nepravda prema biračima koji su birali poslanike, i dali im povjerenje da ih zastupaju u Skupštini, predlažu dobra zakonska rješenja, a čuvaju ih od loših, smatraju sagovornici Nove M koji redovno dolaze na posao i primaju plate iz budžeta, odnosna od građana.

Prema posljednjim podacima, Skupština Crne Gore za aprilske neto zarade poslanika izdvojila je preko 120 hiljada eura, od čega je opozicionim poslanicima koji su ostali dosljedni bojkotu, i za nedolazak na posao isplaćeno oko 20 hiljada eura. Poslanički klub Demokrata iz skupštinskog budžeta dobio je 11.270, a nezavisni poslanik Dritan Abazović 1.437 eura. Oni nijesu ušli u skupštinsku salu od početka ovog saziva. Poslanici Kluba SNP-Demos, koji su takođe bojkotovali parlament, primili su za april ukupno 6.834 eura. Za zarade poslanika Demokratskog fronta izdvojeno je u aprilu oko 24 hiljade eura. Prema ranijim procjenama i podacima sa početka 2019. Opozicioni bojkot koštao je građane preko 5 miliona eura.

Portal Analitika