“Koristim YouTube za gledanje i praćenje mnogih poznatih balkanskih i stranih youtubera, za slušanje muzike, gledanje filmova i serija. Većinom koristim mobilni internet, jer je brži”, kaže maturant podgoričke gimnazije „Slobodan Škerović“, Dušan Ostojić.
Vladimir Laković, takođe učenik podgoričke gimnazije, kaže da internet najviše koristi kada mu je potrebno da nađe neku formulu, analizu nekog djela, za činjenice i istraživanja.
“U zadnje vrijeme dosta koristim You Tube i od brzine interneta zavisi kvalitet snimka, zvuka i svi volimo da što kraće čekamo da se nešto učita. Ako smo u školi i spremamo se za čas, nemamo baš mnogo vremena, i pokušavamo da za tih pet minuta, između časova, dobijemo što više informacija”, kazao je Laković.
Maturantkinja Ema Bahtijarević otkriva da joj je „Internet potreban i kako bih bila u toku sa umjetničkom svjetskom scenom, a naravno najviše u telekomunikacijske svrhe i zbog toga mi je bitno da je jako brz i da mi je dostupan u svim dijelovima Crne Gore”.
Istraživanja pokazuju da 60 odsto građana Crne Gore video sadržaje pretražuje na platformi YouTube. To je ujedno i društvena mreža kojoj dvije trećine njih pristupa svakodnevno.
Iz kompanije Amplitudo ističu da je osnovna prednost video materijala u tome što omogućava korisnicima da za mnogo kraće vrijeme procesuiraju veliku količinu informacija, a to je, kako su objasnili, jednako važno u poslu kao i u obrazovanju. Pojašnjavaju da je, prema HubSpot globalnom istraživanju potrošačkih navika sa kraja prošle godine, YouTube i dalje vodeća platforma za korišćenje video sadržaja, sa 83 odsto korisnika koji mu daju prednost u odnosu na druge platforme.
“Sa poslovne strane, korišćenje video materijala postaje nezaobilazno u svakoj ozbiljnoj promociji poslovnog brenda, ili konkretnih proizvoda. Mlađi pripadnici onlajn zajednice u značajnijoj mjeri koriste video sadržaje, i ono što je zanimljivo – obrazovni segment je veoma prisutan, jer gotovo 60 odsto korisnika želi da sazna nešto novo od video materijala na društvenim mrežama“, kaže Dražen Stojović iz Amplituda.
Za pregledanje video sadržaja preko mobilnih i tablet uređaja, potrebni su najprije brza i pouzdana mreža, ali i velika količina gigabajta u mobilnim paketima. Zbog toga je Crnogorski Telekom svoju ponudu, kroz nove pripejd pakete Freestyle i nove pakete mobilnog interneta Libero plus, prilagodio potrebama korisnika koji su zahtjevniji kada je u pitanju ovaj sadržaj.
„Pripejd Freestyle paket je jedinstveni paket na trzistu koji korisnicima sa svakom dopunom poklanja 7 dana besplatnih razgovora u mrezi i 1 GB, a dopuna ostaje na računu. Osim toga, korisnici besplatno dobijaju dodatnih 20 GB mjesečno za YouTube – što je oko 30 sati gledanja video sadrzaja ove najpopularnije video platforme“, ističe Gordana Spahić, rukovodilac marketinga u Telekomu.
Uz paket mobilnog interneta Libero plus, servis Stream on je, kako je objasnila, uključen u pretplatu bez dodatne naknade, što znači da korisnici imaju neograničeni protok podataka za video sadržaje putem mobilnih telefona, tableta, lap topa ili smart TV-a na aplikacijama YouTube, HBO Go, Extra TV i Netflix.
“Drugim riječima, mogu da uživaju u video, muzičkom i edukativnom sadržaju bez trošenja gigabajta uključenih u paket. Uz to, internet iz paketa, uključujući i besplatan sadržaj, moguće je podijeliti sa izabranim postpejd brojem”, objašnjava Spahić.
Ona ističe i da Telekom ima zvanično najbržu mobilnu mrežu u Crnoj Gori, kroz koju prođe više od polovine 4G saobraćaja u zemlji i upravo zahvaljujući pouzdanosti i kapacitetima mreže korisnicima može da obezbijedi besplatno gledanje video sadržaja.
„Uslugom besplatnog gledanja video sadržaja htjeli smo da korisnicima omogućimo da neograničeno uživaju u najpopularnijim sadržajima u svakom trenutku, gdje god se nalazili, a da pri tome ne moraju da brinu o potrošnji interneta. Analizirajući njihove potrebe i navike, shvatili smo koliko je ovaj sadržaj njima važan, i odlučili da im ga ponudimo besplatno. Tako kroz najbržu 4G mrežu u Crnoj Gori pružamo jedinstveno iskustvo moderne komunikacije, edukacije i zabave“, zaključuje ona.
Podsjećamo da su nedavno u mobilnoj mreži Telekoma postignute brzine od 925 Mbps, dvostruko veće od prethodno izmjerenih u našoj zemlji. Rekordne brzine u tzv. „živoj“ mreži, odnosno u realnim uslovima i na komercijalnim mobilnim uređajima, omogućile su takođe prvi put kod nas bežično kretanje kroz virtuelnu stvarnost video igrice.
Više informacija o Stream On opciji, Libero Plus paketima i Freestyle pripejd paketu dostupno je na www.telekom.me.