Pobjeda je ranije najavila da će Liberalna partija predložiti izmjene Poslovnika i tražiti kažnjavanje poslanika koji ne dolaze na posao.
Odluku, kako je predloženo, o novčanoj kazni za poslanika koji neopravdano ne učestvuje u redovnom zasijedanju Skupštine duže od 30 dana donosi Administrativni odbor.
Popović je u obrazloženju predloženih izmjena naveo da će neopravdani nedolasci poslanika na zasijedanje Skupštine biti sankcionisani po uzoru na mnoge evropske i svjetske parlamente.
“Tako bi se djelimično ispravila dugogodišnja nepravda prema biračima koji su ih neposredno birali, ostalim poslanicima i široj javnosti, da poslanici koji u dužem periodu zanemaruju svoje dužnosti primaju jednake zarade kao i oni koji savjesno i odgovorno rade, ili čak i više zarade od poslanika kojima je izrečena neka od kaznenih mjera”, navodi se u obrazloženju.
Popović navodi da činjenica koja proističe iz istraživanja koje je sprovedeno u Skupštini, jeste da svih 27 država Evrope, koje su bile obuhvaćene istraživanjem, propisuju jasne novčane i druge sankcije za poslanike koji u kontinuitetu ne prisustvuju sjednicama Skupštine i radnih tijela.
“Bojkot parlamenta svakako spada u neosnovano i neopravdano izbjegavanje radnih obaveza. Nedvosmislen zaključak jeste da su sve države uredile ovaj segment funkcionisanja nacionalnih parlamenata, a kao rezultat imaju stalno prisustvo svih poslanika i vlasti i opozicije u radu skupština, izuzev u vanrednim, opravdanim slučajevima”, dodaje se u obrazloženju.