Uoči izbora za Evropski parlament koji ce biti održani 29 maja, Drljević očekuje da će pobijediti proevropske snage, te da će i dalje u fokusu biti proširenje.
Koje su to oblasti na koje bi naša zemlja u narednom periodu posebno trebalo da obrati pažnju u pregovorima sa Evropskom Unijom, pokazaće Izvještaj o napretku koji će biti predstavljan krajem maja, očekivanja su glavnog pregovarača sa EU Aleksandra Drljevića. Ne sumnja i da će Brisel konstatovati napredak u pojedinim oblastima.
„Očekujem da i u ovom izvještaju o napretku kao što je bilo i u radnom dokumentu, odnosno no paper koji je Evropska komisija objavila u novembru mjesecu prošle godine budu prepoznate one oblasti gdje smo ostvarili napredak i isto tako da se ukaže na one oblasti gdje moramo dodatno da posvetimo pažnju u narednom periodu“.
Drljević kaže da je ova godina prekretnica za Evropsku Uniju. Pored izlaska Velike Britanije iz porodice evropskih država, predstoje i izbori za Evropski parlament. Očekivanja Drljevića su ipak da će pobijediti proevropske snage.
„Očekujem da novi sastav Evropske komisije i parlamenta nastavi ono što je započela u prethodnom sazivu i parlament i komisija, a to je i da su Zapadni Balkan i države ovog regiona veoma u fokusu pažnje svih država članica Evropske komsije . Strategija EU proširenja na ZB i zaključc samita iz Sofije na neki način su jasno stavili do znanja kakve su namjere i Evropske unije i država članica i moje iskreno očekivanje da će to biti i u narednom periodu kada je nova komisija u pitanju.“
Veliko ohrabrenje za zemlje Zapadnog Balkana je i jedna od poruka sa nedavnog samita u Berlinu – da će Francuska i Njemačka biti intezivnije uključene u proces proširenja, kaže Drljević.
„Zaključci sa Samita u Berlinu opet potvrđuju da smo mi i dalje u njihovom fokusu, da oni i dalje žele da doprinesu stabilizaciji ovog dijela Evrope i čitavog Zapadnog Balkana. I u prethodnom periodu su kroz tehničku pomoć, kroz konkretnu finansijsku podršku pomagale reformske procese i u Crnoj Gori i u ostalim državama Zapadnog Balkana.“, ističe Drljević.
Q: Da li je spremnost Francuske i Njemačke signal briselskoj administraciji da se proces proširenja mora nastaviti?
DRLJEVIĆ: Naravno da jeste, ja mislim da je to na neki način sasvim bilo jasno i kroz strategiju proširenja EU na Zapadni Balkan gdje je strategija ipak pripremljena u zajedničkom djelovanju svih država članica i sve su se one ipak saglasile oko toga da je politika proširenja EU na Zapadni Balkan prioritet njihov.
Q: 21. maja je trinaest godina od sticanja nezavisnosti Crne Gore, a u junu sedam godina od otvaranja pregovora EU sa našom zemljom. Možemo li biti zadovoljni postignutim rezultati na putu ka Evropskoj Uniji?
DRLJEVIĆ: Samo za 13 godina smo uspjeli da sprovedemo brojne reforme, da uspostavimo brojne institucije, da u značajnom stepenu izgradimo administrativne kapacitete u Crnoj Gori i naravno da mislim da možemo da budemo zadovoljni sa onim što je urađeno i da nam to daje samo dodatno ohrabrenje i smjernice da treba dodatno da nastavimo da unapređujemo nas sistem za dobrobit građana ove države.“
Kada je posrijedi pregovarački proces, Crna Gora i te kako može biti zadovoljna budući da smo otvorili skoro sva poglavlja i sproveli brojne reforme, zaključio je Drljević.