Politika

URA: Zabraniti upotrebnu plastičnih kesa

U Crnoj Gori treba zabraniti upotrebu plastičnih kesa ili znatno uvećati njihovu cijenu, smatraju u Građanskom pokretu URA.
URA: Zabraniti upotrebnu plastičnih kesa
MinaIzvor

Predstavnica URA-e Vlada Lompar saopštila je da dok ministar održivog razvoja i turizma, Pavle Radulović razmišlja o zabrani plastičnih kesa i, kako kaže, aktivno radi na uvođenju kaucije za PET ambalažu, region, Evropa, pa i afričke zemlje donose zabrane njihove upotrebe.

Ona je ukazala da je Crna Gora prvim članom Ustava jasno definisana kao ekološka država, a da se članom 23. obavezala da čuva i unapređuje životnu sredinu. 

“MORT je već godinama unazad imao pomoć iz NVO sektora i drugih stručnih lica iz ove oblasti a kao motivaciju i praksu iz susjednih država regiona. Ta podrška ne prestaje i postavlja se pitanje – zašto se čeka na zabranu upotreba plastičnih kesa“, rekla je Lompar.

Ona je podsjetila da je Evropski parlament, da bi zaštitio more i njegov biodiverzitet, izglasao zabranu deset plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, uključujući tanjire, štapiće za balone, posude za hranu i piće od ekspandiranog polistirena i sve proizvode napravljene od oksorazgradive plastike.

Lompar je rekla da prema podacima NVO u Crnoj Gori prosječan stanovnik godišnje iskoristi i odbaci više od 600 plastičnih kesa koje se ne recikliraju pa završe ili u prirodi ili na deponijama. 

Prema njenim riječima, plastičnim kesama potrebno do 500 godina da se potpuno recikliraju. 

“Prema Institutu "Alfred Wegener", plastični otpad je već ogroman problem čak i na Arktiku. Ribe i druge morske životinje kao što su rakovi unose mikroplastične čestice, jer ih ne razlikuju od druge hrane. Čestice ulaze u lanac ishrane i na kraju utiču i na ljudsko zdravlje“, kazala je Lompar.

Ona je rekla da je Vlada u Dablinu još 2002. uvela porez na plastične kese, da je poslije pet godina porez podignut-

Lompar je navela da je odredba postigla cilj jer su Irci nakon oduševljenja plastičnim kesama, postali nacija koja je broj jednokratnih vreća smanjila za više od 90 odsto. 

“Njemačka je uvela plaćanje plastičnih kesa već 2016. Osim što je Vlada Njemačke željela smanjiti potrošnju kesa i dodatno povećati ekološku svijest njenih građana, ona je takođe uključila i mnoge kompanije pod vođstvom njemačke trgovinske komore (HDE) gdje su se obavezali da ukinu besplatne plastične kese”, navela je Lompar.

Ona je ukazala da Tanzanija planira do julaove godine da zabrani proizvodnju, uvoz, prodaju i upotrebu svih plastičnih kesa za jednokratnu upotrebu, kako bi se pomoglo u suzbijanju zagađenja prirode.

“Dobra volja Evrope pomaže i u ovom procesu, ali pasivnost ministarstva i države odmaže. Crna Gora je po Ustavu ekološka država. To je obaveza da postanemo primjer Evropi i svijetu, a ne da budemo na kraju lanca procesa“, zaključila je Lompar.

Portal Analitika