Pažin je ocijenio da će angažman volontera Peace Corps-a u Crnoj Gori znatno unaprijediti kvalitet učenja engleskog jezika u crnogorskim osnovnim i srednjim školama, naročito u manje razvijenim sredinama na sjeveru države.
“Posebnu vrijednost ovog programa vidim u mogućnosti koja se pruža i onim građanima na sjeveru Crne Gore koji zbog svog ekonomskog ili socijalnog položaja ne bi bili u prilici da uče engleski jezik, da sada usavršavaju svoja znanja i podižu profesionalne kapacitete, kako bi bili u prilici da daju svoj doprinos razvoju svojih sredina, a time i ukupnom prosperitetu Crne Gore,” rekao je Pažin.
On je tokom sastanka sa Olsen ocijenio da je pokretanje programa američkog Peace Corps-a u Crnoj Gori još jedna ubjedljiva potvrda partnerstva, podrške i prijateljstva američke Vlade i američkog naroda prema Crnoj Gori i njenim građanima.
“Boravak američkih volontera u Crnoj Gori vidimo kao još jednu značajnu priliku da, kroz lične kontakte, crnogorski i američki građani obogaćuju svoja iskustva i znanja, stvarajući prijateljstva zasnovana na međusobnom razumijevanju i zajedničkim vrijednostima,” saopštio je Pažin.
“Današnje potpisivanje je svjedočanstvo bliskog partnerstva Sjedinjenih Država i Crne Gore. To je i potvrda naše posvećenosti zajedničkoj viziji svjetlije budućnosti Crne Gore i njenih susjeda na zapadnom Balkanu”, istakla je Olsen.
Sporazumom o saradnji između Vlade Crne Gore i američkog Peace Corps-a predviđen je dolazak grupe američkih volontera, radi podučavanja engleskog jezika u osnovnim i srednjim školama, uglavnom na sjeveru Crne Gore. Planirano je da prva grupa od dvanaest volontera dođe u Crnu Goru sljedeće godine, nakon čega će se broj volontera povećavati u skladu sa potrebama.
Peace Corps je agencija američke Vlade, osnovana 1961. od strane tadašnjeg predsjednika Džona F. Kenedija, sa ciljem promovisanja mira i prijateljstva u svijetu putem slanja američkih volontera koji doprinose ekonomskom i društvenom razvoju zemalja u kojima su angažovani.