Marković smatra da su slobode medija u Crnoj Gori determinisane brojnim neistraženim napadima na novinare.
"Imamo 85 napada na novinare. Zabrinjava činjenica da je u šest ozbiljnih slučajeva nastupila zastara. U Crnoj Gori je zastupljena djelimična sloboda kad su u pitanju mediji, ali novinari moraju biti svjesni i spremni da snose posljedice svog pisanja. Politički pritisci su posebno zabrinjavajući", kazao je Marković.
Crna Gora je, kako smatra Ranko Vujović, jako malo tržište i problem je neefikasna samoregulacija.
Marković je naveo da je Zakon o medijima zreo za mijenjanje.
Politički interesi, kako smatra Vjović, dominiraju nad medijskim interesima.
"Interesi vlasnika imaju veliku ulogu u uređivačkoj politici medija. Problem nastaje kad medij prestane da poštuje kodeks novinara, jer se interesi vlasnika krše sa onim što je profesija", kazao je Vuović.
Legitiman politički interes medija je, kako je kazao Marković, da afirmiše vrijednosti koje smatraju relevantnim.
"Važno je da u zastupanju političkih stavova, mediji potencijalni politički uticaj ostvaruju u skladu sa standardima struke", naveo je Marković.
Mediji, smatra Vujović, ne mogu da se odupru ni partijama ni političarima.
NVO sektor, tvrdi Vujović, sa biznis aspekta pristupaju medijima.
"Ne utiču toliko na percepciju građana o medijima, koliko na međunarodne adrese", naveo je Vujović.
Jako je važno, kako smatra Marković, da novinari rade slobodno i budu plaćeni dobro, i na taj način će biti profesionalni.
"Svi griješimo, ali kako se ophodimo prema sopstvenim greškama je veoma važno i na tome insistiram. Bitno je da ono što pišete, da je od javnog interesa", naveo je Marković.
Nemoguće je, kako kaže Vujović, govoriti o slobodi medija ako se ne uključi odgovornost.
"Mediji koji su neodgovorni, platiće veliku cijenu za takav stav prema novinarstvu. Ne postoji politička volja vlasnika medija da se napravi samoregulacija", kazao je Vujović.
Zagađenje medijske scene dolazi, tvrdi Marković, dominantno spolja, a ne iz Crne Gore.
"Ovdje se mediji, ipak, bave istraživačkim pričama i rade na javnom interesu. U Crnoj Gori nema nijednog tabloida. Važno je da se naši mediji bave ozbiljnijim temama. Imamo ambiciju da na što istinitiji način ukažemo na anomalije u društvu i prirodno je da ih je najviše kod onoga ko vrši vlast, uvijek ćemo se baviti svakom aferom koja se bavi i predsjednikom države i njegovom porodicom, i premijerom, a građani i javnost neka sude", kazao je Marković.
Crnogorsko društvo je, kako smatra Marković, u tranziciji i imamo situaciju da javno mnjenje ne sankcioniše neprofesionalne medije.
"Volio bih da mediji ispoštuju zakonsku normu i svaki dan objavljuju tiraž. Da se sa tim više ne špekuliše", kazao je Marković.
"Nemamo u vidu šta se dešava sa publikom i ko čita i konzumira medije.Mlađa populacija medije prati preko You tuba i društvenih mreža i postavlja se pitanje kako uticati na javno mnjenje", zaključio je Vujović.