Društvo

Budva ugrožena prekomjernom urbanizacijom

Budvanska opština je najugroženija u pogledu intenzivne i prekomjerne urbanizacije.
Budva ugrožena prekomjernom urbanizacijom
PobjedaIzvor

Ono što omogućavaju važeći detaljni urbanistički planovi je zaista zabrinjavajuće i tu se ništa ne može popraviti dokle god su ti planovi važeći, ističe za Pobjedu glavni državni arhitekta Dušan Vuksanović.

Kako dodaje, u okviru ove opštine aktuelna su tri detaljna urbanistička plana, DUP Budva centar, DUP Bečići i DUP Petrovac centar, dok se na četvrti, DUP Sveti Stefan, i dalje čeka iz nejasnih razloga. Pomenuti planovi daju mogućnosti za izgradnju novih stotina hiljada kvadrata, s obzirom na to da gotovo svaka parcela ima parametre za zgradu tipa višespratne kule.

“Jedina mogućnost za korektivno djelovanje bila bi suspenzija tih planova, kroz donošenje odluke o izmjenama i dopunama. To bi praktično značilo reviziju planova uz odgovarajuće ozbiljne korekcije, uz okolnost da dok traju aktivnosti na izmjenama i dopunama nema gradnje”, kazao je Vuksanović.

Ističe da je u okviru primorskih opština Kotor vrlo delikatna tema, jer je formalno i suštinski to područje dragocjeno i pod zaštitom Uneskoa.

“Režimi zaštite su visoki, jasni i teritorijalno definisani u svim aspektima. Trenutno je na prirodnom i kulturno-istorijskom području Kotora na snazi moratorijum na gradnju, do usvajanja prostorno-urbanističkog plana (PUP-a) Kotora”, navodi Vuksanović.

Posebno važan dokument u nadležnosti Direktorata glavnog državnog arhitekte su državne smjernice razvoja arhitekture, koji je u izradi.

“Saglasnost na idejno arhitektonsko rješenje se daje na osnovu usklađenosti sa postojećim izgrađenim ili prirodnim okruženjem, ako je ovo izgrađeno relevantno i ako posjeduje kvalitet. U svakom slučaju, riječ je o tome da se predloženo rješenje ocjenjuje u smislu karaktera arhitekuture, usklađenosti karaktera i stila arhitekture sa lokalnim tradicijama, stilovima, elementima arhitekture…, ali to treba da bude savremeni izraz u arhitekturi, u duhu vremena u kojem nastaje, a ne koketerija sa tradicijom, imitacija sa komercijalnim atributima, radi podilaženja određenim ukusima i očekivanjima, iz kojih proističu i određene vrste predstava o (lijepoj) arhitekturi”, objasnio je Vuksanović.

On objašnjava da je odluka da se uvede ,,državna kontrola nad stilovima u arhitekturi” nesumnjivo proistekla iz prepoznavanja potrebe za djelovanjem u navedenom smislu, ali se, istovremeno, radi i o primjeni ove vrste politike u sferi arhitekture koja je inače aktuelna u Evropskoj uniji.

“S obzirom na to da ključnu ,,normu“ predstavljaju zvanične državne smjernice za arhitekturu, opredjeljenje za primjenu arhitektonske politike u praksi dokazuju i nama najbliža članica EU Hrvatska sa svojim državnim smjernicama, nazvanim Apolitika, zatim Slovenija sa svojim dokumentom Arhitektura za ljude Arhitekturna politika Slovenije, kao i Austrija sa svojim smjernicama Kultura građenja”, kaže Vuksanović.

Portal Analitika