Crna hronika

Privremeno blokirano više od 63 miliona eura

Tokom minule godine Viši sud u Podgorici privremeno je blokirao 63,8 miliona eura, imovinu zavedenu na 204 parcele, a zaplijenjena su 92 vozila, saopšteno je Pobjedi iz ovog suda.
Privremeno blokirano više od 63 miliona eura
PobjedaIzvor

Nijesu evidentirani ukupni podaci koji pokazuju koliko je objekata na privremeno blokiranim ,,katastarskim parcelama“.

Postupak upravljanja oduzetom imovinom regulisan je Zakonom o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću. Prema tom zakonu, postupak oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću može se voditi prije, tokom i nakon okončanja krivičnog postupka.

Prema slovu zakona, oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću može biti privremeno oduzimanje te imovinske koristi (privremene mjere obezbjeđenja i privremeno oduzimanje pokretne imovine) ili trajno oduzimanje te imovinske koristi. Sam postupak oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću sprovodi se u skladu sa ovim zakonom i Zakonikom o krivičnom postupku.

Prema ranijim važećim propisima (prije donošenja Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću), pravosnažna odluka suda kojom se imovina trajno oduzimala dostavljana je i državnom organu koji je u skladu sa zakonom upravljao oduzetom imovinom - Upravi za imovinu.

RED POTEZA Advokatica Gorica Vujisić za Pobjedu objašnjava da Uprava za imovinu upravlja oduzetom imovinom po službenoj dužnosti ili po odluci suda.

-Upravljanje oduzetom imovinom obuhvata procjenu vrijednosti oduzete imovine, davanje u zakup te imovine ili davanje na korišćenje bez naknade, deponovanje novčanih sredstava dobijenih prodajom oduzete imovine, skladištenje i čuvanje imovine i vođenje evidencije o oduzetoj imovini.

U slučaju priv re m e n o g o d u z i m a n j a nepokretne imovine, Uprava za oduzetu imovinu preduzima mjere za njeno čuvanje i održavanje – navodi Vujisić. Ona ističe da je Uprava za oduzetu imovinu ovlašćena da imovinu može prodati ako procijenjeni troškovi čuvanja, upravljanja i održavanja značajno prevazilaze njenu vrijednost ili ako toj imovini prijeti opasnost od propadanja.

-Takođe, u slučaju kada sud donese rješenje o određivanju privremene mjere koje se odnosi na zabranu raspolaganja imovinom, Uprava za oduzetu imovinu će odmah donijeti naredbu kojom će odrediti način izvršenja u skladu sa zakonom koji se odnosi na vrstu imovine koja je predmet privremene mjere.

Tako na primjer ako je radi obezbjeđenja trajnog oduzimanja imovine stečene krivičnim djelom određena neka od privremenih mjera obezbjeđenja, Uprava za oduzetu imovinu može dati u zakup ili povjeriti na upravljanje licu koje nije povezano sa vlasnikom, državnim organima ili organima lokalne samouprave, humanitarnim ili nevladinim organizacijama – objašnjava naša sagovornica.

DOKAZIVANJE Govoreći sa aspekta odbrane, advokatica Vujisić kaže da je u praksi važno dokazati koja imovina, odnosno koji dio imovine nekog lica je stečen na zakoniti način npr. nasljeđivanjem, pravnim poslom ili odlukom državnog organa.

-Imovinu koja je stečena nasljeđivanjem, odnosno odlukom državnog organa nije teško dokazati. Međutim, ono što predstavlja izazov je dokazati da je imovina stečena pravnim poslom stečena na zakoniti način. Tako možemo govoriti o imovini stečenoj na bezteretan način, ugovorom o poklonu ili stečenu na teretan način – ugovorom o kupoprodaji. Ti ugovori često mogu biti fiktivni ili simulirani ugovori – dodaje Vujisić.

Ona smatra da je mehanizam oduzimanja imovinske koristi stečene kirminalnim radnjama dobar da se stane na put onima koji krše zakon.

 -Ako imamo u vidu zakonsku definiciju ,,protivpravna imovinska korist“, onda možemo zaključiti da je cilj kriminalne djelatnosti upravo sticanje imovinske koristi. Sa druge strane, moramo imati u vidu da ta imovinska korist sama po sebi nije neki dugoročni cilj, već ona daje imaocu moć, onda je jasno šta znači kada se nekom oduzme moć – kazala je Vujisić.

PET PREDMETA Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo je radi očuvanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću i radi mogućeg naknadnog oduzimanja te imovinske koristi prošle godine Višem sudu u Podgorici podnijelo prijedloge za određivanje privremene mjere obezbjeđenja zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti, kao i za privremeno oduzimanje pokretne imovine (zapljenu) u pet predmeta.

Ukupno je od 2016. godine do sada sud blokirao po osnovu prijedloga Specijalnog tužilaštva stambeni prostor od 13.860 metara kvadratnih, poslovni prostor od 12.944 metara kvadratnih, garaže 439 metara kvadratnih, dvorišta 2.964 metara kvadratnih, zemljište 449.493 metara kvadratnih, jedan motocikl, jahta, podrum od 623 metra kvadratna, parking prostor od 781 metar kvadratni i osam luksuznih putničkih motornih vozila.

U predmetima istrage privremeno su blokirana novčana sredstva na računu okr. fizičkog lica u iznosu od 103.516,57 eura na računu okrivljenog pravnog lica u iznosu od 1.064.074,86 eura

Portal Analitika