Društvo

Prije 94 godine u eksploziji u sofijskoj crkvi ubijeno 150 ljudi

Juče je djelimično izgorela jedna od najčuvenijih crkava na svijetu, Bogorodična crkva u Parizu (Notre-Dame de Paris). Iako nije bilo žrtava, vijest da gori Bogorodična crkva bila je glavna vijest svih svjetskih medija, uživo se prenosilo kako gori katedrala.
Prije 94 godine  u eksploziji u sofijskoj crkvi  ubijeno 150 ljudi
Portal AnalitikaIzvor

Notre Dame je dio evropske duše: I oni koji nikada nijesu bili u Parizu i nijesu pośetili Notre Dame imaju velike emocije prema tom zdanju ako su čitali roman Viktora Igoa "Zvonar Bogorodične crve", ta crkva je dio duše svakog Evropljanina.

Nije još poznato zašto je crkva izgorela, kako je 16. aprila ujutro prenio portal RTCG, francuski tužilac Remi Heic je izjavio "Ova istraga je izrazito opsežna i komplikovana i trenutno u njoj učestvuje 50 ljudi. Svi favorizujemo teoriju da je požar izazvan nesrećnim slučajem."

I pored toga što Crna Gora ima na stotine profesionalnih novinara crnogorski građani vrlo slabo znaju o onome što se dešava u Zapadnoj Evropi jer ih ti isti novinari ne izvještavaju o stvarnim tamošnjim dešavanjima. No, zato bar čitaoci Analitike mogu da saznaju da ovo što se desilo juče, iako je bilo šokantno, nije bilo nikakavo iznenađenje, bar za mene nije bilo. Treba znati i kontekst ove nesreće.

2-notre-damePrije samo 10 dana britanski The Sun je objavio članak "Thugs set fire to churches and smear poo on walls amid warnings France’s Christian heritage is under attack from ‘militant secularism’" u kom je saopšteno da je u Francuskoj prošle godine vandalizovano 875 crkava.

I hrvatski portal Index je o tome pisao 16. aprila:

"Međutim, ovo nije prva francuska crkva koja je nastradala posljednjih mjeseci. U Francuskoj su, naime, u zadnja dva mjeseca nepoznati vandali napali i oskvrnuli čitav niz katoličkih crkava. Lomili su kipove u crkvama, razbijali tabernakule (u kojima se čuva hostija), bacali hostije, trgali križeve, podmetali požar, a u jednom posebno gnjusnom slučaju razmazali su izmet u obliku križa po zidu crkve. 

Samo mjesec dana prije požara u pariškoj katedrali Notre-Dame, druga najveća pariška crkva također je gorjela. Crkva Saint Sulpice, stara tri stoljeća, poslužila je svojedobno i kao scenografija za snimanje filma Da Vincijev kod. Požar je izbio odmah poslije podnevne mise u crkvi, no srećom nitko nije ozlijeđen. Iako policija još istražuje ovaj požar, vatrogasci su uvjereni da je podmetnut, izvještava Newsweek.

3-crkva-crmnica-1979U veljači je gorjela i crkva Saint Nicholas u Houillesu, na sjeveru Francuske. Da je i ovdje riječ o vandalskom napadu, a ne o nesretnom slučaju, sugerira i činjenica da je kip djevice Marije razbijen, a križ s oltara bačen na tlo, kako javlja katolički list La Croix International. Svećenik Francois-Lauerent Heart rekao je da je kip potpuno smrvljen i da je šteta nepopravljiva. Štoviše, ova je crkva prijavila čak tri napada u 10 dana, javlja RT. Na jugu Francuske istog je mjeseca zapaljen i pokrov oltara u katedrali Saint-Alain u Lavauru, a križevi i kipovi svetaca su uništeni. Tinejdžerski vandal, koji je kasnije uhićen, slomio je i iskrivio ruku na kipu Isusa na križu. Gradonačelnik Bernard Canyon reagirao je na ovaj vandalizam riječima: "Bog će oprostiti. Ja neću.

9. veljače provaljeno je i u oltar u crkvi Notre-Dame u Dijonu, u pokrajini Burgundy. Hostije su iznesene iz tabernakula na oltaru i pobacane po tlu. Svećenik Emmanuel Pic osudio je vandalizam kao "napad na srce katoličke vjere", s obzirom na to da katolici vjeruju da se hostija u trenutku euharistije pretvara u tijelo Kristovo. "Ništa vrijedno nije opljačkano, ali namjera je vrlo šokantna", rekao je svećenik za lokalne novine. 

U još jednoj crkvi sličnog imena kao pariška katedrala, Notre-Dame des Enfants (Naša gospa od djece) u Nimesu, u blizini granice sa Španjolskom, vandali su opljačkali oltar i razmazali ljudski izmet u obliku križa na zidu. Hostije su pronađene izvan crkve u smeću. "Ovo uvelike utječe na našu dijecezu. Znak križa i sveta euharistija bili su meta ozbiljne povrede. Ovaj čin oskvrnuća povređuje nas sve u našim najdubljim uvjerenjima", rekao je nimeski biskup Robert Wattebled." ("Prošli mjesec gorjela je i druga najveća crkva u Parizu. Požar je bio podmetnut", www.index.hr)

S obzirom da za ova skrnavljenja, kako piše Index, niko nije odgovarao, to što je izgorela Bogorodična crkva ne može biti iznenađenje i ako se osobe koje vandalizuju i uništavaju crkve ne uhapse, opet će crkve po Francuskoj (i šire?) da plamte. Ja se samo plašim da "nesrećnim slučajem" ne izgori i Luvr, ako Leonardova Mona Liza izgori, kanda gospodin Makron neće biti u mogućnosti da optimistično klikuje - "Obnovićemo!"

Treba napomenuti da je juče gorela i jedna od najvećih muslimanskih svetinja, džamija Al-Aksa. Portal N1 je javio: "U isto vreme kada je gorela katedrala Notr Dam u Parizu goreo je i deo džamije Al-Aksa u Jerusalimu, javili su palestinski mediji. U Al-Aksi, koja je treće najsvetije mesto za muslimane, izgorela je jedna prostorija za klanjanje, ali su vatrogasci lokalizovali požar koji se nije dalje širio." ("Džamija Al-Aksa gorela u isto vreme kad i Notr Dam, požar lokalizovan", rs.n1info.com)

4-sv-nedelja-1925Ovo je loše doba godine za monoteističke svetinje: Crnogorsko primorje je 15. aprila 1979. godine pogodio katastrofalni zemljotres, poginula je 101 osoba, šteta koju je zemljotres prouzrokovao iznosila je nekoliko milijardi dolara, a i velika većina crkava u južnoj Crnoj Gori je značajno oštećena ili potpuno razorena.

Na jučerašnji dan, prije 94 godine, izvršen je veliki teroristički napad, strahoviti zločin u crkvi Sv. Neđelje u Sofiji.

U toj crkvi su 16. aprila 1925. godine komunisti detonirali dinamit dok je u njoj bila bugarska vojna i politička elita – koja je prisustvovala jednom opijelu. Poginulo je 150 ljudi, mnogo pripadnika bugarske elite tog doba.

O ovom događaju pisao je hrvatski portal Narod, 16. aprila 2016. godine: "Na današnji dan 1925. ekstremni teroristi i zločinci, pripadnici Bugarske komunističke partije srušili su krov crkve sv. Nedjelje u Sofiji i to upravo u trenutku kad je trajala misa za pokojnog generala Konstantina Georgijeva, kojeg su ubili dva dana ranije. Na misi su bili mnogi visoki politički i vojni službenici. Od pada krova stradalo ih je oko 150, a preko 500 ljudi je ozlijeđeno. Komunisti su unaprijed isplanirali cijeli pokolj. Naime, generala Georgijeva ubili su upravo zato da bi se njegovi kolege skupili na misi u crkvi sv. Nedjelje. Komunisti su u toj crkvi imali svog agenta Petra Zadgorskog, koji je ondje bio zaposlen. Na krov su postavili 25 kilograma eksploziva i čekali sprovod.  Eksploziv na krovu aktivirao je Nikola Petrov, koji je kasnije preko Jugoslavije uspio pobjeći u sovjetsku Rusiju i tako izbjeći hapšenje. Petar Zadgorski, ostavljen sam, ispričao je sve policiji. Uhićeno je i smaknuto mnogo komunista koji su sudjelovali u zavjeri, uključujući i samog Zadgorskog, premda je on policiji otkrio cijelu organizaciju." ("16. travnja 1925. Sofija – komunisti napravili pokolj u crkvi", www.narod.hr)

I Wikipedia o ovom događaju ima tekst na engleskom jeziku  pod naslovom "St Nedelya Church assault".

Inače, treba napomenuti, u crkvi Sv. Neđelje u Sofiji nalaze se mošti Sv. kralja Milutina Nemanjića koga Srbi i Bugari poštuju kao svetitelja (nije ga bilo u crkvenom kalendaru Crnojevića za 1474. godinu). Kako piše akademik SANU Miloš Blagojević (“Dan”, 15. XII 2011), kralj Milutin je za sveca proglašen dvije i po godine poslije smrti. Njegovo tijelo je pred Kosovski boj 1389. godine prenešeno iz Banjske u Trepču, da bi 1460. godine bilo prenijeto u Sofiju, u crkvu Svete Neđelje koja se po njegovim posmrtnim ostacima još naziva i crkva Svetog kralja.

Što se tiče Bogorodične crkve u Parizu i dešavanja u Francuskoj i Zapadnoj Evropi, kineska kletva kaže "dabogda živio u zanimljivim vremenima", a u Zapadnoj Evropi dešavanja su sve zanimljivija.

Portal Analitika