Crna hronika

Istražitelji provjeravaju enormnu imovinu 50 bezbjednosno interesantnih osoba

Istražitelji provjeravaju imovinu 50 bezbjednosno interesantnih osoba koje su povezane sa kavačkim i škaljarskim klanom, za koju postoji sumnja da potiče iz kriminalnih djelatnosti – potvrđeno je Pobjedi iz više izvora.
Istražitelji provjeravaju enormnu imovinu 50 bezbjednosno interesantnih osoba
PobjedaIzvor

Policija prikuplja podatke o svim nekretninama koje su registrovane na osobe što su označene kao saradnici dva ozloglašena kotorska klana. U fokusu finansijskih istraga su i firme koje su osnovali njihovi bliski srodnici, pa je i ta imovina i porijeklo novca pod lupom istražitelja, jer smatraju da su na taj način pokušali da prikriju nelegalno stečene višemilionske iznose.

Porijeklo Imovine

Tim inspektora koji radi na provjeri porijekla imovine prikupio je brojnu dokumentaciju i za osobe koje slove kao članovi zagoričke, budvanske i barske grupe, a naslonjene su na škaljarski kriminalni klan. Inspektori u borbi protiv organizovanog kriminala u saradnji sa Tužilaštvom za sada analiziraju imovinu 50 osoba, da bi došli do traga koji bi mogao razotkriti da su nekretnine stečene iz prljavih poslova. Nedavno je sud privemeno blokirao imovinu vođi kavačkog klana Slobodanu Kašćelanu, članu te grupe Igoru Božoviću i još trojici optuženih zbog sumnje da nije zakonito stečena.

Kako je Pobjeda ranije pisala, usvojen je prijedlog tužilaštva da se Kašćelanu blokira 19 nepokretnosti. Protiv njega i Božovića je u toku krivični postupak. Osim njih dvojice na optužnici su: Vladimir Božović, Miloš Radonjić, Siniša Vlahović, Aleksandar i Igor Đurišić i Davor Prelević. Sudi se i Goranu Ljubatoviću, Nikoli i Igoru Andriću, Tripu Moškovu, Stefanu Brnoviću, Aleksandri Bogdanović i Podgoričaninu Đerđu Camaju, policijskim inspektorima Zlatku Samardžiću i Iliji Dedoviću. Optuženima se na teret stavlja više krivičnih djela - nezakonito snimanje, reketiranje, šverc droge, zelenašenje, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.

 Kašćelan je uhapšen 12. decembra prošle godine u Pragu, a 8. februara je izručen Crnoj Gori i istog dana smješten u Istražni zatvor. Potjernicu za Kašćelanom raspisao je NCB Interpol Podgorica u februaru 2017. godine zbog više teških krivičnih djela.

Saradnici

Pod višemjesečnom istragom je i škaljarski klan i njihovi saradnici iz Podgorice, Nikšića, Budve i Bara, provjerava se porijeklo imovine više osoba protiv kojih su pokrenute istrage u Crnoj Gori i u inostranstvu. Pod lupom je nekoliko saradnika koji su povezani sa škaljarskim klanom, a nalaze se u pritvoru zbog krivičnih djela za koja je zaprijećena višegodišnja zatvorska kazna. Istražitelji prikupljaju podatke o imovini i za osobe koje su na međunarodnim potjernicama, a, prema procjeni bezbjednosnih službi, odrađuju posao za „škaljarce“.

Bezbjednosne službe označile su kao vođe škaljarskog klana Igora Dedovića i braću Vukotić – Jovana i Igora. Jovan Vukotić je u Beogradu osuđen na godinu i tri mjeseca zatvora zbog falsifikovanja isprava. Protiv Vukotića u Crnoj Gori pokrenute su dvije istrage. On se sumnjiči da je sa Dedovićem i Milićem Minjom Šakovićem pokušao da prije tri godine ubije Miloša Radonjića i Vojina Stupara koji su, prema evidenciji policije, bliski kavačkoj grupi. Istražitelji Vukotića takođe terete i za pokušaj ubistva Tamare Zvicer, supruge vođe kavačkog klana Radoja Zvicera 2016. godine Protiv Jovanovog brata Igora i još 18 osoba podignuta je optužnica zbog više krivičnih djela. Igor Vukotić je u tom aktu označen kao vođa jedne od tri kriminalne grupe i on je nedostupan crnogorskim vlastima.

Portal Analitika