Društvo

Uvedena nova metoda operacije oka

Ljekari Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) uveli su novu proceduru operativnog liječenja zadnjeg segmenta oka (Vitrectomia).
Uvedena nova metoda operacije oka
Portal AnalitikaIzvor

Do sada su pacijenti radi ove intervencije upućivani van KCCG. Nakon obavljene edukacije od sada će tri ljekara Klinike za očne bolesti, mr sc. med. Danijela Đurović-Raonić, dr sc. med. Biljana Milojko-Šćepović i dr Haris Kujundžić, samostalno obavljati operativne zahvate zadnjeg segmenta oka.

Tim povodom danas su se na konferenciji za novinare prisutnima obratili direktor KCCG dr Jevto Eraković i direktorica Klinike za očne bolesti mr sc. med. Danijela Đurović-Raonić.

Direktor KCCG dr Jevto Eraković iskazao je zadovoljstvo što KCCG nastavlja sa implementacijom novih terapijskih metoda i to naročito onih po kojima se prepoznaju najreferentniji centri ne samo u regionu nego i u Evropi i svijetu.

“Danas sa ponosom možemo da konstatujemo da Klinika za očne bolesti Kliničkog centra Crne Gore implementira metodu operacije zadnjeg segmenta oka što ih svrstava u red referentnih zdravstvenih ustanova. Meni kao direktoru Kliničkog centra Crne Gore je veliko zadovoljstvo što je u Klinici za očne bolesti organizovana dnevna hirurgija za operacije katarakte, na koju pacijenti više ne čekaju duže od desetak dana, po čemu smo sigurno jedinstven primjer ne samo u regionu nego i šire”, rekao je dr Eraković.

“Pored ovih operacija koje su od ranije ustaljene, koje su neophodne našim pacijentima, u prilici smo danas da prezentujemo još jedan iskorak naših ljekara, našeg tima Klinike za očne bolesti, koji su danas sa nama, prije svega direktorica Klinike za očne bolesti mr sc. med. Danijela Đurović-Raonić, dr sc. med. Biljana Milojko-Šćepović i dr Haris Kujundžić, koji su doprinijeli ogromnom napredku u hirurškom tretmanu u oftalmologiji”, dodao je dr Eraković.

Direktorica Klinike za očne bolesti dr Đurović-Raonić istakla je da je zahvaljujući nabavci savremenog, specifičnog i sofisticiranog instrumentarija i opreme, kao i edukaciji ljekara Klinika za očne bolesti počela samostalno da izvodi operacije zadnjeg segmenta oka, odnosno Vitrectomiju.

“Vitrectomia je vrlo delikatna najsloženija mikrohirurška operacija oka, koja je, za mnoga oboljenja zadnjeg segmenta oka, jedini način liječenja. Vitrectomia je jako precizna i mini invazivna hirurška procedura kod koje hirurg pravi jedan minimalni rez od 05 do 06 mm, gdje se uz pomoć posebnog instrumenta ulazi u unutrašnjost oka, zatim tim instrumentom otklanja staklasto tijelo sa jedne strane ako postoji sadržaj staklastog tijela otklanja ga, a sa druge strane omogućava pristup mrežnjači da bi ostranio patološki sadržaj koji postoji na mrežnjači. Na kraju operacije samo staklasto tijelo se zamjenjuje sa vazduhom, gasom, silikonskim uljem ili običnim fiziološkim rastvorom”, rekla je dr Đurović-Raonić.

Prema njenim riječima, ovo je visokosofisticirana opracija koja je od sada dostupna u KCCG našim oflamološkim pacijentima.

“U posljenje dvije nedjelje naši ljekari su uradili četiri uspješne operacije Vitrectomia, od kojih je jedna kombinovana sa operacijom katarakte, sve operacije su urađene u lokalnoj anesteziji. Do sada su za ove intervencije pacijenti upućivani van javnog zdravstvenog sistema, a od sada će se njihovo liječenje obavljati u KCCG, gdje će se na godišnjem nivou operisati oko 100 ovakvih pacijenata. Na ovaj način ovakvim radom i ovakvim angažmanom, Klinika za očne bolesti prati svjetske oftalmološke standarde i stoji rame uz rame ne samo sa centrima iz regiona već i sa svjetskim oftalmološkim centrima, naglasila je dr Đurović-Raonić.

Portal Analitika