Politika

Marković o protestima: Nećemo dozvoliti stvaranje atmosfere prevrata

Premijer Duško Marković kazao je danas da je siguran da protesti koji se održavaju u Podgorici ne prijete Crnoj Gori i njenom političkom sistemu, ali da državne institucije svakako neće dozvoliti stvaranje atmosfere prevrata. On je na premijerskom satu u Skupštini rekao da su zahtjevi demonstranata za ostavkom Vlade neutemeljeni, jer ona ima podršku u parlamentu u kojem je izabrana. Marković je pozvao predsjednike parlamentarnih opozicionih stranaka na dijalog sa Vladom u Skupštini, poručujući da je spreman da razgovara o svemu, ali ne i o ucjenama.
Foto: Vlada CG Twitter
Foto: Vlada CG Twitter
Portal AnalitikaIzvor

Odgovarajući na pitanje lidera i poslanika Liberalne partije (LP), Andrije Popovića – da li može doći do destabilizacije države zbog aktuelnih protesta – Marković je rekao da su institucije sposobne i spremne da zaštite ustavno-pravni poredak Crne Gore u bilo kom trenutku i bilo kojim okolnostima.

„Iako možemo sumnjati u političku pozadinu protesta i slutiti na skrivene ambicije nekih organizatora, mislim da opasnosti po državu i njen politički sistem – nema. Ne mislim, nego sam siguran, jer naša zemlja danas nije Crna Gora iz 1918. i 1998. godine“, naveo je Marković.

Premijer je kazao da vjeruje da demonstranti „ne žele rušiti, već graditi“.

„Nećemo dozovliti stvaranje atmosfere prevrata, a takav ambijent može dovesti do neželjenih posljedica. Protesti su legitimni, razumijemo ih, posebno kada su motivisani željom za poboljšanjem standarda i kvaliteta života građana. Međutim, moramo se saglasiti da Vlada svakodnevno radi na tome“, istako je Marković i dodao da su zahtjevi demonstrana za ostavkom Vlade neutemeljeni, jer ona ima podršku u parlamentu u kojem je izabrana.

On je pozvao predsjednike parlamentarnih opozicionih stranaka na dijalog sa Vladom u Skupštini.

„Neka pokrenu inicijativu za ocjenu i provjeru rada Vlade, i biću spreman da tražim od poslanika svoje partije da podrže takvu inicijativu. Tu smo da razgovaramo, ali nema razgovora o ucjenama – uzmi ili ostavi“, potcrtao je Marković.

Vlada, prema njegovim riječima, pažljivo sluša šta joj govore građani.

„Građanski protesti u Baru – a ne politički – rezultirali su da gradimo vrtić na novoj lokaciji, za isključivo dobro djece i njihovih porodica. Sve dok aktuelna okupljanja služe proklamovanoj namjeri za koju se predstavljaju, Vlada pozdravlja takav pristup“, istakao je premijer.

„Tokom naredne godine saobraćaj od Podgorice do Mateševa“

Marković je, odgovarajući na pitanje poslanika Bošnjačke strane (BS) Ervina Ibrahimovića o gradnji auto-puta Bar – Boljare, kazao da će tokom naredne godine u saobraćaj biti puštena dionica auto-puta od Podgorice do Mateševa.

Premijer je rekao da se ne može govoriti o „zaboravljenim radovima“ na auto-putu.

„Petlja Smokovac nije zaboravljena, već je sastavni dio jedne od sljedećih dionica, i to dionice Smokovac – Farmaci. Ona će se realizovati fazno. Petlja postoji onamo gdje treba povezati dvije dionice, i ona će se graditi kada auto-put nastavi da se razvija prema Baru. Do tada će priključak na Smokovcu ostvariti svoju svrhu i funkciju prema Mateševu“, pojasnio je Marković.

Predsjednik Vlade kaže da navodne propuste u izgradnji auto-puta demantuju brojne i nesporne činjenice.

„Ugovorom je definisano da se cijena može korigovati do 10 odsto u slučaju nepredviđenih radova. Suma od 10 odsto za naknadne radove iznosi 81 milion eura, i predstavlja sredstva iz kojih će se isplatiti prva faza radova i sistema za napajanje i vodosnabdijevanje. Niti je taj trošak 134 miliona eura, niti ćemo platiti nijedan euro preko dogovorene sume“, podvukao je on.

Marković je naglasio da vrijednost prve dionice auto-puta neće biti 1,3 milijarde eura, već 890 miliona.

„I prva i druga dionica koštaće manje od 1,3 milijarde“, kazao je on poslanicima.

„Za kriminalce nema mjesta ni na ulici, ni u institucijama, ni u medijima“

Marković je kazao da je u toku 2018. godine u Crnoj Gori spriječeno 20 likvidacija, te da se značajan broj kriminalaca ne nalazi u našoj državi. To, prema njegovim riječima, znači da su kriminalci razumjeli poruku: da nisu sigurni u Crnoj Gori i da za njih i njihove aktivnosti nema komfora na našim ulicama.

„Pravda ih stiže i tamo gdje su najmanje očekivali. Uz podršku partnerskih službi regiona i Evrope, preduzete su brojne akcije koje se ogledaju u hapšenju visokorangiranih pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, od Turske preko Bugarske i Češke, do Albanije i Kosova“, rekao je Marković na premijerskom satu, odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Mihaila Anđušića o rezultatima u borbi protiv organizovanog kriminala.

Premijer je podsjetio da je tokom prošle godine oduzeto blizu tri i po tone narkotika, da je od septembra 2018. do 1. marta ove godine obavljeno 4.487 kontrola bezbjednosno interesantnih lica, te podnijeto 78 krivičnih prijava.

„Za šest mjeseci (septembar 2018. – mart 2019.) imali smo duplo više kontrola i 32 krivične prijave više nego cijele prethodne godine. Pretresima su oduzeti oružje i oprema za izvršenje teških krivičnih djela“, istakao je Marković.

On je dodao da su u Crnoj Gori prošle godine od četiri ubistva rasvijetljena tri, a od 17 pokušaja ubistva rasvijetljeno je 16. Podsjetio je da su rasvijetljena ubistva Miloša Šakovića i slučajne žrtve Radivoja Jovanovića, Miodraga Krušića, košarkaša Ljuba Jovanovića, te ranjavanja novinarke Olivere Lakić.

Marković poručuje da za kriminalce nema mjesta ni na ulici, ni u institucijama, ni u medijima.

Prosto je nevjerovatno da nosioci organizovanog kriminala zauzimaju prostor na naslovnim stranama pojedinih medija, istovremeno dobijajući priliku da drže moralno slovo državi i institucijama. Nema stajanja i nema uzmicanja. Evropa danas nema pouzdanijeg partnera u borbi proitiv kriminala od Crne Gore. Crna Gora je danas bezbjedna zemlja, u nju se sigurno dolazi i ostaje, i bezbjedno odlazi“, zakljuio je premijer.

Na današnjem premijerskom satu nije bilo poslanika opozicije.

Portal Analitika