“Rodna ravnopravnost označava jednakost žena i muškaraca u društvenom i političkom životu i predstavlja načelo socijalne filozofije. U ovoj oblasti je učinjeno mnogo obzirom da, u zemljama koje su osnovale Ujedinjene nacije, 1945. godine, u više od 50 odsto tih država, žene nijesu imale pravo glasa. Danas nakon više od sedam decenija bilježimo značajan civilizacijski napredak u oblasti rodne ravnopravnosti, iako se to ustavno pravo u desetinama zemalja svijeta još uvijek ne prepoznaje”, kazao je on.
Kako je istakao, u nekim zemljama, iako postoji jednakost pred zakonom, običajno pravo i drugi sociološki aspekti nedozvoljavaju ili otežavaju da ravnopravnost zaživi u svakodnevnom životu.
“Tako su i u ekonomski najrazvijenijim zemljama svijeta, u pojedinim kompanijama, žene manje plaćene od muškaraca za obavljanje istog posla. Rodna ravnopravnost doprinosi i suštinski je uslov pravednosti i jednakosti, kao i odgovornosti prema stanovništvu na svim meridijanima, a samim tim je i važna za dalji razvoj Crne Gore, tako da Uprava policije i ovom pitanju poklanja dužnu pažnju”, dodao je on.
Veljović je kazao da donošenjem Zakona o rodnoj ravnopravnosti, Crna Gora je napravila značajan iskorak u demokratskom razvoju i stvorila formalno – pravne uslove za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti, prije svega položaja žena.
“Važno je uticati na promjene stavova i prihvatanje rodne ravnopravnosti kao vrijednosti za sve, naročito kod mlađe populacije, pa su obrazovanje i mediji prepoznati kao posebno važni subjekti za postizanje ovog cilja. Nepoštovanje standarda i principa za ravnopravnost polova proizilazi iz nepoznavanja i nedovoljno razvijene svijesti o njenom značaju, kao i iz stereotipa i predrasuda koji su još uvijek u značajnoj mjeri prisutni i koji su glavni uzrok diskriminaciji i nasilju”, rekao je on.
Direktor Uprave policije je istakao da crnogorska policija realizuje specijalizovane obuke samostalno i u saradnji sa međunarodnim partnerima.
“Pripremljen je poseban program obuke na temu rodne ravnopravnost od strane DCAF-a, u saradnji sa Misijom OEBS-a u Crnoj Gori, po kojem su obučeni predavači u Upravi policije, koji u svim centrima i odjeljenjima bezbjednosti obučavaju službenike po utvrđenom programu na predmetnu temu. Realizacijom mjera koje su utvrđene Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, Planom aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti i Nacionalnim Akcionim planom za primjenu Rezolucije 1325 Savjeta bezbjednosti UN – Žene, mir i bezbjednost, stvaraju se uslovi za unaprjeđenje stanja u ovoj oblasti”, istakao je on.
Prema njegovim riječima u Crnoj Gori ostvaren je veliki napredak kada je u pitanju podizanje svijesti o značaju rodne ravnopravnosti, kako u pravnom tako i u kulturološkom smislu.
“Kao članica Ujedinjenih nacija, Savjeta Evrope, OEBS-a i drugih međunarodnih organizacija, Crna Gora vodi javne politike u skladu sa poštovanjem opšte prihvaćenih standarda osnovih ljudskih prava i sloboda sa akcentom na politiku rodne ravnopravnosti. Potpisnica je brojnih međunarodnih dokumenata iz oblasti ženskih ljudskih prava. Vjerujem da ova Konferencija predstavlja još jedan vid podrške u jačanju rodne ravnopravnosti, kao pretpostavku da u jednom društvu, zajednici ili organizaciji, postoje jednake mogućnosti za žene, muškarce i osobe drugačijih rodnih identiteta”, naglasio je direktor.