Media centar je tražio da se programski standardi u elektronskim medjima odnose i primjenjuju i na kablovske operatere a ne samo na televizijske i radio stanice registrovane u Crnoj Gori, kakvo je bilo rješenje u ovom propisu. Savjet AEM usvojio izmjene Pravilnika kojim je uvedena obaveza graničnog perioda za zaštitu maloljetnika i za kablovske operatere.
“Pravilnik o programskim standardima u elektronskim medijima usvojen je 2011. godine a AEM je skoro osam godina smišljeno izbjegavala da osigura primjenu člana 82 Zakona o elektronskim medijima koji obavezuje i kablovske operatere na zaštitu maloljetnika od neprimjerenih sadržaja.Godinama televizije iz Republike Srbije (Happy, Pink i Pink M) preko kablovskih operatera emituju tokom cijelog dana “reality” programe u kojima se često promoviše nasilje i govor mržnje”, kazao je Goran Đurović, direktor Media centra.
Dodaje da su Savjet i direktor AEM-a Abaz Džafić ignorisali zakon godinama dok su kablovski operateri emitovali tokom cijelog dana “Parove”, “Zadrugu” i “Farmu”.
“Članovi Savjeta AEM i direktor nisu ništa radili na ispravljanju mnogobrojnih slučajeva kršenja zakonskih akata za čiju su primjenu odgovorni. Media centar je siguran da ova inicijativa ne bi bila prihvćena da AEM nije dobila jasnu političku naredbu od vlasti da se onemogući emitovanje Happy TV i Pink televizije, koji su postali nepoželjni mediji u Crnoj Gori jer su počeli da kritikuju javne funkcionere”, smatra Đurović.
Dodaje da ova situacija pokazuje da AEM nje samostalna u svom radu i da nije nezavisni regulator jer je ignorisala kršenje zakona od televizija iz susjedne države sve dok god je to odgovaralo vlastima.
“Bez obzira na motive AEM, smatramo da je donošenje i primjena pravila zaštite maloljetnika u sadržajima koji se emituju putem kablovskih operatera dobar korak ka uvođenju reda u oblasti rada elektronskih medija”, poručuje Đurović.