Politika

Mnogi su sumnjali u vaš napredak nakon referenduma 2006.

Poslanik Evropskog parlamenta i doskorašnji izvjestilac za Crnu Goru Čarls Tanok kaže da je oduvijek bio iskreni prijatelj Crne Gore i da će to biti i nakon što njegov mandat bude završen u maju 2019. U intervjuu za Pobjedu Tanok ističe da je Crna Gora prešla dug reformski put, ali da je čeka još posla do ulaska u Evropsku uniju, koji će se, kako tvrdi, sigurno desiti. 
Mnogi su sumnjali u vaš napredak nakon referenduma 2006.
PobjedaIzvor

POBJEDA: Prije deset godina preuzeli ste ulogu izvjestioca Evropskog parlamenta za našu zemlju. Sa kojim očekivanjima ste započeli tu dužnost?

TANOK: Kada sam 2009. izabran za izvjestioca postalo mi je jasno da su sve rezerve ili sumnje vezane za potencijalni uspjeh Crne Gore, koje su neki, uključujući i mene, imali s obzirom na veličinu i relativno ograničene resurse nove nezavisne države - bile ispravno pobijene.

POBJEDA: Koliko se za to vrijeme promijenila Crna Gora, koliko se promijenila Evropa i u kojem pravcu?

TANOK: Jasno je da je Crna Gora prešla dugačak put u godinama za nama. Kao što sam rekao, na samom početku bilo je sumnji u dugoročni ekonomski prosperitet Crne Gore nakon što je proglašena nezavisnost 2006. godine. Ali danas vidimo da je Crna Gora zemlja koja se snažno ekonomski razvija, ima snažan, široki konsenzus za svoje ustavno uređenje kao nezavisna država; pridružila se NATO-u i usidrena je u zapadnim strukturama. I vodeća je zemlja kandidat za pristupanje Evropskoj uniji.

Priča o Evropi, kao cjelini, danas nije tako pozitivna. Kada je 2009. godine Lisabonski ugovor odobren, postojala je snažna volja širom EU da se zajedno radi na rješavanju naših zajedničkih izazova. Danas, sa porastom nacionalizma i populizma širom EU, mnogi širom kontinenta nastoje da koriste EU kao lako objašnjenje za probleme njihovih država. Posljedice finansijske krize iz 2008. godine i širenje društvenih podjela o stavovima koji se tiču migracija, uravnotežene javne potrošnje u eurozoni i klimatskih promjena takođe podstiču napetost.

Ja ostajem optimista, jer je EU, kroz prošle krize, pokazala da mora biti otporna i sposobna da se prilagodi i bude fleksibilna kako se uslovi u njoj mijenjaju.

POBJEDA: Što vidite kao najveća dostignuća zemlje, a gdje mislite da se nijesmo pokazali dovoljno dobrim?

TANOK:Crna Gora je pokazala veliki entuzijazam i spremnost da napreduje u pregovaračkom procesu. To ilustruje podatak da vaša zemlja danas ima otvoreno 31 od 32 pregovaračka poglavlja. Imajući u vidu mali broj državnih službenika i relativno ograničene resurse, mislim da je veličina zakonodavnih izmjena usvojenih u protekloj deceniji prilično nevjerovatan podvig. Kada se uzmu u obzir oblasti kao što su izborni zakoni ili funkcionisanje pravosuđa, napravljeni su veliki koraci.

Naravno, još mnogo toga treba da bude urađeno, ali dozvolimo i da vrijeme odigra svoju ulogu.

Zakoni mogu biti promijenjeni, novo osoblje može biti zaposleno, ali je potrebno vrijeme za promjene u pristupu. Jedan od ključnih sastojaka za ove promjene je posvećenost evropskoj agendi svih strana u Crnoj Gori i spremnost da se radi zajedno na postizanju promjena.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika