Politika

Živim za dan kada će naša crkva biti autokefalna

Krajnje je vrijeme da se na pravi način regulišu odnosi između države i vjerskih organizacija, poručio je u intervjuu za Pobjedu poglavar Crnogorske pravoslavne crkve mitropolit Mihailo.
Živim za dan kada će naša crkva biti autokefalna
Nova PobjedaIzvor

Ističe da je država dužna da donese zakon koji će omogućiti jednak i ravnopravan pravni položaj svih vjerskih organizacija u Crnoj Gori uz uvažavanje najstrožijih evropskih standarda.

Komentarišući činjenicu da je u Crnoj Gori u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve ogroman broj spomenika kulture, mitropolit poručuje da se to pitanje mora hitno riješiti, upozoravajući da Srpska crkva devastacijom ovih objekata narušava istoriju i tradiciju crnogorskog naroda.

Mitropolit crnogorski vjeruje da će Crnogorskoj crkvi biti vraćena autokefalnost, s obzirom na to da je Ukrajinskoj lani dodijeljena nezavisnost.

- Lično živim za dan kad će i Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi biti vraćena autokefalnost – istakao je mitropolit crnogorski.

POBJEDA: Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji bi trebalo da uvede red u odnose vjerskih organizacija i države i dalje je u fazi izrade, iako je bilo najavljeno da će do kraja 2018. ući u skupštinsku proceduru. Sada se najavljuje za kraj ove godine. Što očekujete od ovog zakona?

MITROPOLIT MIHAILO: Poznato je da se Crnogorska pravoslavna crkva već dugi niz godina zalaže da se donese zakon o slobodi vjeroispovijesti i vjerskim zajednicama. Krajnje je vrijeme da se na pravi način regulišu odnosi između države i vjerskih organizacija. Država je dužna da donese zakon koji će omogućiti jednak i ravnopravan pravni položaj svih vjerskih organizacija u Crnoj Gori uz uvažavanje najstrožih evropskih standarda u ovoj sferi. Uostalom, tu obavezu, po pitanjima vjerskih sloboda, uslovljava međunarodna zajednica, međunarodno pravo i međunarodni standardi i norme. Posebno ističem dvije stvari koje ovaj zakon treba da reguliše na pravi način - pitanje registracije vjerskih zajednica i pitanje imovine.

U svijetu ne postoji primjer, osim u Crnoj Gori, da jedna vjerska organizacija, pri čemu prvenstveno mislim na Srpsku pravoslavnu crkvu, nije registrovana u Crnoj Gori, a jedan je od glavnih učesnika u pravnom prometu Crne Gore. Srpska pravoslavna crkva koja nije registrovana u Crnoj Gori, koja nije pravno lice u Crnoj Gori, ostvaruje enormne prihode od imovine države Crne Gore, protivno zakonima Crne Gore. Vjerujem da će novi zakon to pitanje riješiti na pravi način i spriječiti zloupotrebe u oblasti vjerskih sloboda.

Stari zakon datira iz 1977. godine, od tada je Crna Gora promijenila više puta svoj status (SRJ, Državna zajednica Srbija i Crna Gora i napokon nezavisna država), tako da je neophodnost hitnog donošenja ovog zakona kako bi se konačno ova oblast regulisala na zakonit, civilizovan i savremen način.

POBJEDA: Vjerujete li da će država imati snage da, konačno, riješi sporna pitanja sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori, prije svega u odnosu na imovinu?

MITROPOLIT MIHAILO: Vjerujem da država ima snagu i pravnu moć da primijeni zakone Crne Gore koji se odnose na pitanje imovine i to pitanje riješi brzo i efikasno. Kada je u pitanju imovina na koju pravo polaže Srpska pravoslavna crkva ukazujem da se radi o izbjegavanju da se primijeni zakon. Imovina koju sada koristi Sprska pravoslavna crkva nikad nije bila imovina te crkve, već je u pitanju imovina države Crne Gore. To što je protivno zakonu ta imovina upisana na Srpsku pravoslavnu crkvu, ne znači da se ta nezakonita radnja ne može pravnim sredstvima ispraviti i vjerujem da će država Crna Gora to i uraditi.

Posebno hitno treba raditi na povraćaju vjerskih objekata koji su spomenici kulture, na kojima se izvode protivzakonito radnje kojima se narušava istorija i tradicija crnogorskog naroda.

POBJEDA: Srpska pravoslavna crkva decenijama demonstrira silu u odnosu na državu. Crnogorske crkve i manastiri i skoro sva crkvena imovina – livade, pašnjaci, šume koja je pripadala crnogorskom narodu i državi sada je u vlasništvu SPC. Ova crkva uporno devastira crnogorsko kulturno i sakralno nasljeđe, a institucije uglavnom ćute. Kako vidite izlaz iz ove situacije?

MITROPOLIT MIHAILO: Potpuno je tačna i nesporna vaša konstatacija da SPC demonstrira silu u odnosu na državu i devastira kulturno i sakralno nasljeđe Crne Gore. Postoje mnogobrojni dokazi da je Srpska crkva protivno zakonu izvršila takve promjene na spomenicima kulture da je dovedena u pitanje njihova spomenička vrijednost. Danas naše crkve i manastiri imaju obilježja vjerskih objekata moravsko-šumadijskog stila građenja, đe je svjesno uklonjena crnogorska tradicija građenja vjerskih objekata. Potrebno je da država donese rješenje i naloži SPC da sve

vrati u prvobitno stanje. U protivnom, nastavi li se sa tolerisanjem ovakvog postupanja zauvijek ćemo ostati bez tragova crnogorskog postojanja koji su bili značajno istaknuti u svim vjerskim objektima do trenutka kada je Srpska crkva preuzela obavezu navodne zaštite i očuvanja spomenika kulture. U ovoj oblasti država ne smije praviti nikakve kompromise.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika