Kako kažu prodavci, cijena za sveto drvo je ,,koliko ko ostavi“ - i građani daju koliko mogu.
Najviše posla, ipak, tek se očekuje. Đuro Peković iz Nikšića već dva dana prodaje badnjake ispred Hrama Hristovog vaskrsenja.
- Sveto drvo nema cijenu, koliko ko da, toliko ga prodajemo. Ne kupuju svi isto, neko uzima onoliko badnjaka koliko ima muških glava u porodici, dok drugi traže onoliko cerovih grana koliko je članova njihove porodice... – kaže Peković.
Pored grana cera različitih veličina u ponudi su i badnjarice koje su napravljene od kraće deblje grane cera ukrašene lovorovim, maslinovim listom, tisom i pšenicom, kao i buketići od lovorovog cvijeta, grančice badnjaka i masline.
Badnjaci i badnjarice mogu se kupiti i na pijaci u tržnom centru Mol of Montenegro. Marina Rudan prodavala je i svježu pšenicu, korpice i ikebane za badnji dan.
- Pšenica, koja po vjerovanju donosi blagostanje, nezaobilazna je za Božić. Ova mjerica košta jedan euro, korpice su sastavljene od badnjaka, grančice masline, lovora i tise i koštaju pet eura. Ova svojevrsna ikebana, koja može da stoji na stolu na badnju noć i za Božić, sastavljen je od pšenice, lovora i maslinove grančice. Veće prodaje još nema, ali sve je pripremljeno za subotu i nedjelju - kazala je Rudan.
Jovan Radinović prodavao je koštanje po cijeni od tri eura.
- Prodaja koštanja uveliko je počela. Cijena neće skakati, ostaće ova dana tri eura - naveo je Radinović.