Crna hronika

Slijedi direktan udar na prihode kriminalnih grupa

Kao najvažniji rezultati u prethodnoj godini izdvajaju se rasvjetljavanje krivičnih djela teško ubistvo. Ne manje značajni rezultati ostvareni su i na polju sprečavanja izvršenja teških krivičnih djela. Intenzivnim aktivnostima i kvalitetnim operativnim radom tokom 2018. godine spriječeno je izvršenje više od 20 teških krivičnih djela, što je praćeno i zapljenama različitih vrsta vatrenog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava – kaže u intervjuu Pobjedi šef Sektora kriminalističke policije, Enis Baković.
Slijedi direktan udar na prihode kriminalnih grupa
Portal AnalitikaIzvor

On ističe da je brojnim aktivnostima policije i tužilaštva prepolovljen broj aktivnh kriminalnih grupa u Crnoj Gori. Prema podacima iz posljednje Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA 2017), u Crnoj Gori trenutno aktivno djeluje 11 organizovanih kriminalnih grupa, što znači da je broj organizovanih kriminalnih grupa tokom prethodnog perioda značajno je smanjen: prema podacima iz 2013. godine bilo registrovano djelovanje 20 aktivnih organizovanih kriminalnih grupa, a prema izvještaju iz Procjene opasnosti od organizovanog kriminala za 2010. godine imali smo čak 35 organizovanih kriminalnih grupa, rekao je Baković.

POBJEDA: Koji događaji su u radu Sektora kriminalističke policije obilježili 2018. godinu?

BAKOVIĆ: Može se konstatovati da smo za sobom imali još jednu napornu, radom intezivnu, a veoma uspješnu godinu. Iskazan je visok nivo profesionalizma, postignuti su zapaženi rezultati, čime je u značajnoj mjeri opravdano i povjerenje građana u Upravu policije kao organa koji je nosilac sistema bezbjednosti u Crnoj Gori. Posebno treba istaći veoma kvalitetnu saradnju sa Višim i Specijalnim tužilaštvom bez kojeg bi izostali i konkretni rezultati.

Fokus aktivnosti Sektora kriminalističke policije odnosio se na preduzimanje radnji u oblastima koje su kao nacionalni prioriteti definisani od Biroa za operativnu koordinaciju i Vijeća za nacionalnu bezbjednost, a najveći dio aktivnosti bio je usmjeren na borbu protiv organizovanih kriminalnih grupa. Kada govorimo o najznačajnim rezultatima u radu Sektora kriminalističke policije za 2018. godinu, najprije treba istaći činjenicu da je registrovano 350 krivičnih djela manje nego u odnosu na 2017. godinu, pri čemu je procenat rasvijetljenosti krivičnih djela veoma visok i iznosi oko 72 odsto.

Kao najvažniji rezultati u prethodnoj godini izdvajaju se rasvjetljavanje krivičnih djela teško ubistvo počinjeno na štetu Miloša Šakovića i Radivoja Jovanovića, teško ubistvo u pokušaju na štetu Željka Pavkova i Ljubomira Lazića, ubistvo Danijela Mandića i ubistvo Ljuba Jovanovića. Ne manje značajni rezultati ostvareni su i na polju sprečavanja izvršenja teških krivičnih djela. Intenzivnim aktivnostima i kvalitetnim operativnim radom tokom 2018. godine spriječeno je izvršenje više od 20 teških krivičnih djela, što je praćeno i zapljenama različitih vrsta vatrenog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava.

Kada se govori o međunarodnoj policijskoj saradnji, moraju se kao najznačajnije izdvojiti aktivnosti ciljanih potraga, odnosno potraga usmjerenih na lociranje i lišenje slobode lica za kojima su raspisane međunarodne potjernice. Veoma kvalitetno sprovođenje policijsko- tužilačkih aktivnosti u toku 2018. godine rezultiralo je lociranjem i lišenjem slobode vođa i visokorangiranih pripadnika OKG Škaljari i Kavač - Jovana Vukotića, Slobodana Kašćelana, Marija Miloševića, Vukana Vujačića, Igora Mašanovića, Đorđija Pavićevića i Nemanje Zurovca.

U domenu suzbijanja krijumčarenja akciznih roba veoma zapaženi rezultati ostvareni su kroz aktivnosti koje su se preduzimale na nacionalnom i međunardonom nivou, pri čemu je nastavljen kontinuitet saradnje sa Upravom za poreze i carine Velike Britanije. Ove aktivnosti rezultirale su zapljenom cigareta vrijednih više desetina miliona eura i pricesuiranjem više fizičkih i pravnih lica. 

POBJEDA: U kojim oblastima smatrate da se mogu poboljšati rezultati?  

BAKOVIĆ: Imajući u vidu zaključke sprovedenih analiza, može se konstatovati da smo izuzetno zadovoljni ostvarenim rezultatima rada. Značajni rezultati ostvareni su u oblastima borbe protiv organizovanog kriminala, teških krivičnih djela protiv života i tijela, krijumčarenja i distribucije narkotika, ali i u oblastima borbe protiv krijumčarenja akciznih roba. 

Iako je u toku 2018. godine bilo veoma značajnih rezultata kada je riječ o otkrivanju krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta, naglašavam da će u narednom periodu biti intenzivirane aktivnosti u oblastima korupcije, zelenaštva, poreskih utaja, pranja novca, ali i sprovođenja finansijskih istraga. Planirano je i da se dodatno intenziviraju aktivnosti usmjerene na suzbijanje ulične distribucije narkotika, kao i krijumčarenja i trgovine ljudima.

POBJEDA: Koliko je u 2018. godini bilo ubistava i koliko ih je rasvijetljeno?

BAKOVIĆ: Tokom 2018. godine registrovano je 14 krivičnih djela ubistvo, od kojih se sedam povezuje sa djelovanjem organizovanih kriminalnih grupa. Od ukupnog broja ubistava koja su počinjena tokom 2018. godine, do ovog momenta je rasvijetljeno 9, dok se na rasvjetljavanju ostalih preduzimaju intenzivne aktivnosti. Važno je reći da su službenici kriminalističke policije u 2018. godini rasvijetlili i dva ubistva počinjena prethodnih godina. 

POBJEDA: Da li ima pomaka u istragama nerasvijetljenih ubistava i može li se očekivati da će neki od tih slučajeva biti riješen?

BAKOVIĆ: Sva krivična djela protiv života i tijela prioritet su rada Uprave policije. Na osnovu svih do sada preduzetih operativno-istražnih radnji očekuje se da u najskorijem vremenskom periodu bude rasvijetljeno još jedno teško krivično djelo počinjeno u toku 2018. godine, a koje je direktna posljedica sukoba organizovanih kriminalnih grupa. Dodatne aktivnosti na rasvjetljavanju ovih krivičnih djela preduzimaće se i kroz djelovanje posebnog tima direktora Uprave policije u čijem sastavu su službenici Sektora kriminalističke policije i službenici centara i odjeljenja bezbjednosti na čijem području su tokom prethodnog perioda počinjena ova krivična djela. 

POBJEDA: Koliko je spriječeno likvidacija u protekloj godini i da li je u tome pomogao i koliko operativni rad?

BAKOVIĆ: Jedan od najznačajnijih rezultata rada tokom 2018. godine zabilježen je upravo u oblasti proaktivnog djelovanja, gdje su preventivno represivne aktivnosti i kvalitetan operativni rad rezultirali sprečavanjem izvršenja više od 20 teških krivičnih djela protiv života i tijela. Neka od njih su trebalo da budu počinjeni na štetu predstavnika različitih državnih organa, uključujući i nosioce najvećih funkcija u tužilačkom sistemu. Ujedno je procesuirano i više od 30 lica – članova organizovanih kriminalnih grupa i njima bliskih lica. O intenziviranju ovih aktivnosti i predanosti policijskih službenika najbolje govore uporedni podaci koji ukazuju da je tokom 2017. godine spriječeno izvršenje sedam teških krivičnih djela.

POBJEDA: Da li su u rješavanju krivičnih djela pomogle učestale akcije pretresa i kontrole bezbjednosno interesantnih lica?

BAKOVIĆ: Uprava policije je tokom prethodnih godina, na osnovu preporuka koje su definisane Procjenom opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA) pokrenula niz obavještajnih projekata koji za cilj prevashodno imaju prikupljanje podataka neophodnih za preduzimanje mjera i radnji preventivno - represivnog karaktera, ali i stvaranje osnova za njihovu konkretizaciju kroz preduzimanje policijsko-tužilačkih aktivnosti.

Upravo je i u cilju preduzimanja preventivno-represivnih radnji usmjerenih prema članovima organizovanih kriminalnih grupa, operativno interesantnim licima, ali i sa njima povezanim, bliskim licima bilo smanjenje njihovog manevarskog prostora, odnosno mogućnosti za preduzimanje kriminalnih aktivnosti posebno u pogledu pripreme i izvršenja teških krivičnih djela protiv života i tijela. Samim tim možemo konstatovati da su i ove aktivnosti u značajnom doprinijele sprečavanju teških krivičnih djela.

POBJEDA: Koliko ste kontrolisali bezbjednosno interesantnih osoba, što je sve zaplijenjeno od njih?

BAKOVIĆ: Tokom 2018. godine sprovedeno je više hiljada kontrola operativno-interesantnih lica, kao i 363 pretresa objekata koji su u njihovom vlasništvu. Na osnovu sprovedenih aktivnosti podnijeto je 165 krivičnih prijava. U najznačajnijem ukupno je oduzeto 87 komada različitih vrsta vatrenog oružja, 4.105 komada municije različitog kalibra, 91 komad različitih vrsta minsko-eksplozivnih sredstava (improvizovane eksplozivne naprave jake razorne moći, ručne bombe, detonatorske kapisle) i više od 50 kg eksploziva.

POBJEDA: Prema procjenama policije, koliko kriminalnih grupa djeluje u Crnoj Gori i koliko njih imaju saradnike van naših granica?

BAKOVIĆ: Prema podacima iz posljednje Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala SOCTA 2017, u Crnoj Gori trenutno aktivno djeluje 11 organizovanih kriminalnih grupa.  Broj organizovanih kriminalnih grupa tokom prethodnog perioda značajno je smanjen, tako da je, prema podacima iz Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala iz 2013. godine, bilo registrovano djelovanje 20 aktivnih organizovanih kriminalnih grupa, a prema podacima iz Procjene opasnosti od organizovanog kriminala iz 2010. godine imali smo čak 35 organizovanih kriminalnih grupa. Činjenica je da je riječ o organizovanim kriminalinim grupama koje ne djeluju samo na području Crne Gore, koja je sa aspekta njihovih dominantnih kriminalnih aktivnosti, a to je krijumčarenje narkotika, relativno malo tržište, tako da njihove aktivnosti moraju biti posmatrane na globalnom nivou.

Fokus aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa usmjeren je na djelovanje na regionalnom i međunarodnom kriminalnom tržištu. Upravo je i za sve organizovane kriminalne grupe karakteristično postojanje mreže saradnika na nivou zemalja regiona, zemalja Evropske unije, ali i pojedinih zemalja Južne Amerike. 

Organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore su dio regionalnih grupa – veoma jakih kriminalnih mreža sastavljenih od organizovanih kriminalnih grupa sa područja više zemalja Balkana, koje svoje aktivnosti na globalnom nivou sprovode zajednički uz nastojanja koja su vezana za uspostavljanje kontrole nad specifičnim kriminalnim aktivnostima i tržištima.  Upravo zato crnogorskoj policiji je važna međunarodna policijska saradnja, a u ovoj oblasti naša policija je prepoznata kao pouzdan partner sa konkretnim rezultatima koji su do sada postignuti u zajedničkim akcijama.

POBJEDA: Koliko su nedavnim hapšenjima oslabljena djelovanja određenih kriminalnih grupa; imate li operativna saznanja gdje se kriju ostali članovi organizovanih kriminalnih grupa? 

BAKOVIĆ: Svakako da su hapšenja i procesuiranje velikog broja pripadnika organizovanih kriminalnih grupa u značajnoj mjeri uticala na smanjenje intenziteta i dinamike sprovođenja njihovih aktivnosti. Međutim, ono što se na kraju mora potencirati jeste da se problem teškog i organizovanog kriminala ne može posmatrati samo sa aspekta djelovanja Uprave policije, s obzirom da je borba protiv svih oblika organizovanog kriminala, uključujući i teška krivična djela protiv života i tijela, veoma složen bezbjednosni izazov, koji zahtijeva multidisciplinarni, integrisani i cjeloviti pristup i dodatan napor i angažovanje svih činilaca bezbjednosnog sektora. Imajući u vidu da je cilj organizovanog kriminala stvaranje profita, mora se raditi na njihovom finansijskom slabljenju, čime se utiče na njihovu moć. 

Upravo će se zbog toga u narednom periodu znatno intenzivirati aktivnosti međuagencijske saradnje, koje su, mora se konstatovati, i do sada sprovođene na visokom nivou, kako bi se u što većoj mjeri pokrenuli mehanizmi cjelokupnog bezbjednosnog aparata i drugih državnih organa i institucija. To podrazumijeva i iniciranje novih radnji s ciljem proaktivnog djelovanja u borbi sa bezbjednosnim izazovima, što se u prethodnom periodu pokazao kao dobar i efikasan način borbe protiv teškog i organizovanog kriminala. Jedan od glavnih ciljeva će biti upravo direktan uticaj na prihode organizovanih kriminalnih grupa.  

U borbi protiv organizovanog kriminala veoma je značajan segment i međunarodna policijska saradnja. Navedene aktivnosti sprovode se kroz razmjenu informacija, operativne sastanke mješovitih istražnih timova, sprovođenje zajedničkih operativnih aktivnosti, prikupljanje dokaza, kao i identifikaciju, lociranje i procesuiranje počinilaca krivičnih djela i članova organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju na međunarodnom nivou.

 

Portal Analitika