Kultura

Ko je danas nosilac prava svojine nad Vladičinom kulom

Iz Fondacije Sveti Petar Cetinjski su prije nekoliko dana saopštili da je Ministarstvo ukinulo rješenje Uprave za zaštitu kulturnih dobara koje su oni izdali 23. oktobra 2018. sa uslovima po kojima se mora raditi konzervatorski projekat za sanaciju kulturnog dobra ,,Vladičina kula na Karuču“ na kat. parceli br. 2291 KO Rvaši. Iz Fondacije su upozorili i da sumnjaju da je neko pomogao Srpskoj crkvi, odgađajući slanje rješenja, da dobije na vremenu kako bi uložili žalbu. Povodm ovog slučaja i danas su reagovali iz Fondacije Sveti Petar Cetinjski  dajuči sledeću inforrmaciju o kulturnom dobru ,,Vladičina kula na Karuču“.
Ko je danas nosilac prava svojine nad Vladičinom kulom
Portal AnalitikaIzvor

Zimovnik, ili Vladičina kula je sazidana na vrhu Karučkog brijega, okrenuta glavnom fasadom prema jugositoku. Kula se sastoji od dvije stambene jedinice, pravougaone osnove,ali različitih visina.  Jedna prostorija je u prizmelju, a druga ima sprat. Obije prostorije su imale tavanski prostor. Krov je na dvije vode i prekriven sa kanalicom. Obije prostorije su zidane od istog, dobro tesanog , lokalnog kamena , sive boje, sazidan uskim spojnicama, fugama. Kameni su pravilno složeni u horizontalne redove. Otvori, prozori, imaju kamene okvire od monolitnih elemenata.

Na kuli ima prozora, na spratu i prizemlju, nejednake veličine, a pojedini prozori  imaju rešetke. Na kuli se nalaze  karakteristčne puškarnice koje pokazuju da je Kula služila kao stambeni i odbrambeni objekat. Unutrašnjost objekta, sobe, su odvojene  zidom i povezane vratima. Na sprat se ide kamenim stepeništem postavljenim uz zid prve prostorije. Nekadašnja drvena konstrukcija tavana i sprata oslanjala se na kamenim konzolama u prvom dijelu i na kamenom vijencu u drugom dijelu zgarde. Na zidovima ima nekoliko udubljenja , panjega, koje su  služile za odlaganje kućnih potrebština. Na sjvernoj strani objekta nalazila se mala prostorija,niša, udubljenje sa otvorom i kanalom za odvod korišćene vode. Pod objekta je od pravilnih kamenih ploča. 

Kula je opasana sa tri strane ogradnim kamenim zidom koji se , mjestimično naslanja na živu stijenu. Na užim stranama su ulazi i prilazni putevi. Terasa je popločana obrađenim kvadratnim kamenjem. Sa jugozapadne strane koja se nepravilno završava formiran je mali ispust na kojem se nalazio  kameni sto, a sa ovog mjesta je prelijep pogled na selo i jezero. Ulazne kapije su imale gvozdena vrata, a ulaz sa sjevera nije bio moguć zbog nepristupačnosti objektu. Do Kule vodi prilazni put koji vijuga kroz selo i silazi do jezera.

Po enterijeru može se donekle, rekonstruisati organizacija prostora u vrijeme Svetog Petra I. U prizemlju se , najvjerovatnije , nalazilo ognjište, jer je pored njega sazidan pižun. Prizemlje drugog objekta je služilo za obavljanje redovnih poslova vladike Petra Prvog.   Vladičina soba  bile je suva, zračna, lijepog pogleda  đe  je Vladika, najvjerovatnije, meditirao, mirio zavađene Crnogorce , davao im savjete, družio se. Nakaon smrti  Svetog Petra,  Kula je pretvorena u školu,  velike prostorije su bile učionice, terasa je služila za  đačka okupljanja.

Republički zavod za zaštitu spomernika kulture je 1959 godine obavio velike konzervatorsko-restauraterske radove na Kuli. Tom prilikom je izvršeno preziđivanje labilnih partija kalkana. Postavljena je kompletno nova krovna konstrukcija i pokrivena  kanalicom. Izmijenjena je dotrajala i stara drvenarija, popravljen ogradni zid i pižuni, presložene kamene ploče na terasi, a posebno na mjestima đe je bilo ulegnuće podloge. S obzirom da se Kula , nakon restauracije nije koristila, došlo je do propadanja čitavog objekta. Poslije jednog nevremena krov se srušio u unutrašnost objekta.

 Kula Svetog Petra Cetinjskog je dočekala današnje dane u veoma lošem stanju .

Zahtjev za dobijanje konzervatorsko-restauraterskih uslova je podnio Sekretarijat za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Prijestonice Cetinje, na predlog Fondacije Sveti Petar Cetinjski od 12.10.2018. g.

Ponavljamo poznate podatke :

-  list nepokretnosti  broj 99 registrovan pod brojem  0-0-36/2007 od 14.12.2007.

-  da je obkjekat stavljen pod zaštitu kao Kulturno dobro Rješenjem  brojem 105/57

-   da je objekat uveden u Registar broj 01-800/1- 61

-   da je objekat uveden u katastar sa zabilješkom opisa tereta : U korist Republičkog zavoda za zaštitu             spomenika K.br. 01-600/1 – 61 od 11.07.1961.

 - da li je crkva sveti Nikola  fizičko lice, kako je navedeno u vlasničkom listu  ? 

- ko  je vlasnik, čiji je  matični broj 9202060240204 ?

 - ko je bio nosioc prava svojine 1957. godine kad je objekat upisan kao Kulturno dobro ?

-  ko je bio nosioc prava svojine  1959. godine kad se vršila rekonstrukcija objekta ?

-  ko je skinuo hipoteku Republičkog zavoda za zaštitu spomenika i kada ?

- ko je bio nosioc prava svojine 1961. godine kada je upisan teret ? 

- ko je bio nosioc prava svojine 14.12.2007. godine kada je izdat List nepokretnosti ?           

- ko je bio nosioc prava svojine 2013.  godine  ?

- ko je danas nosioc prava svojine nad Vladičinom kulom, nepokretnim kulturnim dobrom od nacionalnog značaja ?

Portal Analitika