Mjerenje brzine, kontrola osoba koje se sumnjivo ponašaju, provjera dokumenata preko radio veze, alkotestiranje, samo su dio aktivnosti tokom dvanaestočasovne smjene policijske ekipe u tzv. ,,presretaču“. Ekipa Pobjede provela je više od dva sata sa policajcima Milovanom Miličkovićem i Sašom Pejovićem, saobraćajnim policajcima Grupe za bezbjednost saobraćaja i lično se uvjerila kakve sve mogućnosti ima ,,presretač“.
Svakog dana ovo specijalno policijsko vozilo kruži van gradskih saobraćajnica prema sjeveru i primorju države i ,,lovi“ nesavjesne vozače. Snimke grešaka vozača, a najviše prekoračenje brzine, mogu da naprave na više od kilometar udaljenosti. Automobil ,,opel insignia“ je vozilo visoke klase i na prvi pogled izgleda kao i svako drugo vozilo tog ranga. Međutim, kada se pogleda unutrašnjost, utisak je drugačiji. Na mjestu suvozača postavljena je kamera i uređaj koji snima i mjeri brzinu vozila. Najveća brzina koju su Miličković i Pejović izmjerili bila je 190 km/h, a njihove kolege čak i preko 200 km/h.
IZGOVORI
Dok se vozimo prema Kolašinu sa Miličkovićem i Pejovićem, priču nam prekida sivi ,,BMW“ koji pravi prekršaj, preticanje na punoj liniji. - Vozili ste 95, a ograničenje je 70 na sat, kazna je 30 eura i ako platite u roku od osam dana, biće umanjena za trideset odsto – ljubazno pojašnjava policajac Pejović. Mladić iz sivog ,,BMW“ kaže da nema ništa protiv da mu se napiše kazna, jer je prekršio zakon i kroz osmijeh pozdravlja novinare: ,,Nemojte samo u novine da izađem“. Pejović i Miličković objašnjavaju da svrha nije da se nesavjesnim vozačima naplati kazna, već da to način odvraćanja vozača od opasnog ponašanja u saobraćaju koji može dovesti do smrtne posljedice i teških povreda.
Nastavljamo dalje, a policajci Pejović i Miličković nam pričaju da vozači koji su u alkoholisanom stanju smišljaju razne izgovore da bi izbjegli kažnjavanje. - Tokom dugogodišnjeg rada bilo je raznih situacija, brane se time da nijesu pili i kako im je neko sipao alkohol u sok. Kako smo svakodnevno na cestama, navikli smo na takve stvari i na kraju se ispostavi da je osoba konzumirala alkohol u većoj mjeri nego što je zakonski dozvoljeno – pojašnjavaju policajci. Idemo kanjonom Morače i primjećujemo crni ,,pasat“ kako ubrzava. Idemo za njim, uključuje se radar koji snima. Nakon nekoliko minuta na ekranu se prikazuje da se ,,pasat“ kreće brzinom od 110 na mjestu gdje je ograničenje 70 kilometara na sat. - Gospodine, pogledajte na ekran na kojem ćete vidjeti da ste prekoračili brzinu.
Moraćemo da napišemo kaznu za ovaj prekršaj koja je 50 eura, a iznos kazne biće umanjen za trećinu ukoliko je platite u roku od osam dana – objašnjavaju Miličković i Pejović. Ni ovaj vozač se nije bunio što mu je napisana kazna, dodajući da je kriv i da neće ići na sud. - Kriv sam pa kriv. Ne biste me zaustavili da sam poštovao propise - kazao je mladić. Čekamo akciju. U jednom trenutku crveni ,,audi“ prolijeće pored nas. Krećemo za njim, uključuje se rotacija i policajci „blicaju“ kako bi vozač stao.
Zaustavlja se na Bioču. - Dobro veče, moraćemo da Vam napišemo kaznu za prekoračenje brzine i uradićemo alkotestiranje - policajac Pejović pojašnjava sredovječnom čovjeku. - Nijesam pio, ni kapi, a vi možete to slobodno provjeriti - dodaje vozač. Alkotestiranjem je utvrđeno da stvarno nije imao alkohola u krvi. Nastavljamo vožnju sa policijom, objašnjavaju nam kakve su kazne kada je u pitanju alkohol. - Dozvoljeno je do 0,3 promila alkohola u krvi. Od 0,3 do 0,5 kazna je 50 eura, zatim od 0,5 do 1 propisana je kazna od 80 do 150 eura i ko ima više od jedan promil ide kod sudije, zadržava se u prostoriji Centra bezbjednosti i kažnjava od 150 do 1.000 eura – pojašnjavaju policajci.
MIRNA NOĆ
Tokom smjene od dvanaest sati ekipa bilježi razne situacije na drumu. Uključuje se radio veza. Iz dežurne službe javljaju da se na Krivom mostu dogodila saobraćajna nezgoda ali da nije ništa ozbiljno.
- Kada se dogodi neka ozbiljnija nezgoda, sve ekipe idu na mjesto događaja kako bi pomogle kolegama – kažu policajci, navodeći da su u posljednje vrijeme glavni uzročnici udesa korišćenje telefona tokom upravljanja vozilom i brza vožnja. Vraćamo se do Centra bezbjednosti. Policajci Pejović i Miličković se pozdravljaju sa ekipom Pobjede uz osmijeh i riječi ,,bili ste nam talični, imali smo mirnu noć“.