Hoteli

Crna Gora bogatija za dvije hiljade ležajeva

Sve je izraženije takmičenje između hotelijera u smislu praćenja savremenih tokova i poboljšanja turističke ponude, a koja je, u krajnjem, u funkciji zadovoljenja potreba i zahtjeva turista - naglašavaju iz MORT-a
Crna Gora bogatija za dvije hiljade ležajeva
PobjedaIzvor

Tokom 2018. godine hotelska ponuda u Crnoj Gori obogaćena je sa 25 novih hotelskih objekata. Od toga je 15 novih hotela visoke kategorije (četiri i pet zvjezdica), tačnije šest hotela kategorije pet zvjezdica, devet hotela kategorije četiri zvjezdice, dok je osam hotela kategorije tri zvjezdice i dva hotela sa dvije zvjezdice, što čini ukupno 1.985 ležaja - kazali su Pobjedi iz Ministarstva održivog razvoja i turizma. Poređenja radi, 2012. imali smo 88 hotela visoke kategorije (četiri i pet zvjezdica), sa 11.016 ležaja, a danas ukupno 171 hotel visoke kategorije (četiri i pet zvjezdica), sa ukupno 21.343 ležaja.

REZULTATI

Novi rizorti poput Holiday Villages Montenegro pozicioniraju Crnu Goru u vrh svjetskog turizma. Ovaj impresivan investicioni poduhvat je oplemenio prostor Velike plaže u Ulcinju i nagovještava da će Velika plaža, a vjerovatno i Ada biti nova kvalitetna turistička destinacija. Otvaranje hotela ,,Čedi“ na Luštici potvrdilo je da projekat Luštica Bay, koji su od početka pratila snažna protivljenja sa svih strana, predstavlja potvrdu vizije nad opstrukcijom i neznanjem. Otvoren je i adaptirani hotel ,,Rivijera“ Njivice koji posluje u sastavu hotelske grupacije Iberostar, a u Perastu hotel ,,Jadran Iberostar“ koji je primjer kako se naslijeđeno bogatstvo pretvara u opšte dobro i doprinos zajedničkom interesu.

- Na osnovu analize rezultata aktivnosti koje su sprovođene u okviru postupka kategorizacije ugostiteljskih objekata u periodu od 2012. do 2018. godine, možemo konstatovati da je izvršena rekonstrukcija određenog broja hotela kako bi se poboljšao njihov kvalitet - kazali su iz MORT-a. Oni ističu da se iz godine u godinu povećava broj malih hotela, kao posebne vrste hotelskih objekata, koji posluju pretežno u okviru porodičnog biznisa, čime se potvrđuje činjenica da i preduzetništvo u oblasti turizma i ugostiteljstva sve više dobija na značaju.

- Ujedno, sve je više prisutno i svojevrsno takmičenje između samih hotelijera, u smislu praćenja savremenih tokova i poboljšanja turističke ponude a koja je, u krajnjem, u funkciji zadovoljenja potreba i zahtjeva turista - naglašavaju iz MORT-a. Za naredni period kada je izgradnja hotelskih kapaciteta u pitanju, prema raspoloživim podacima, planirana je izgradnja 16 hovih hotela na lokacijama opština: Tivat, Budva, Kot o r, H e rc e g N ov i , č i j a predračunska vrijednost iznosi cca 75 miliona eura. Što se tiče sjevera Crne Gore, ravnomjerno u svim opštinama podstiče se razvoj turističke privrede, a tu se prvenstveno misli na aktivnosti koje se odnose na aktiviranje hotelskih kapaciteta koji već dugi niz godina nijesu u funkciji.

- S obzirom na to da se uglavnom radi o starim hotelima, možemo se pohvaliti da postoji tendencija rasta broja novih ugostiteljskih objekata visoke kategorije, a što je rezultat značajnih investicionih ulaganja u prethodnom periodu. U tom pogledu, veoma je važno istaći da se i dalje radi na jačanju konkurentnosti Crne Gore kao investicione destinacije, da se ostvaruje komunikacija sa investitorima koji imaju finansijskog kapaciteta sa međunarodnim kredibilitetom i da u partnerskom odnosu radimo na realizaciji projekata i stavljanja u funkciju neaktivnih hotelskih kapaciteta - kazali su iz MORT-a. Postizanje, odnosno ostvarenje ključnih ciljeva definisanih Strategijom razvoja turizma do 2020, kojim će Crna Gora postati cjelogodišnja visokokvalitetna turistička destinacija, gdje će turizam doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta, smanjenju siromaštva, kao i smanjenju neuravnoteženog regionalnog razvoja i povećanju životnog standarda svih građana, zahtijeva nastavak realizacije mjera i aktivnosti kojim se dodatno unapređuje postojeća turistička ponuda u zemlji.

- To se posebno odnosi na: unapređenje kvaliteta usluga u sektoru turizma, razvoju posebnih oblika turizma sa posebnim fokusom na kulturni, ruralni, avanturistički i turizam zasnovan na prirodi, povezivanju sjevera i juga, nastavak aktivnosti na unapređenju aviodostupnosti, povećanje smještajnih kapaciteta visoke kategorije i diverzifikacija hotelskih ponuda sa posebnim fokusom na kontinentalni i sjeverni region, unapređenje komunalne infrastrukture i povezivanje turističkog sektora sa ostalim sektorima privrede - naglasili su iz MORT-a.

AKTIVNOSTI

Posebno naglašavaju da se posebna pažnja posvećuje aktivnostima kojim se unapređuje ponuda u periodu pred i postsezone, a tu konkretno mislimo na organizaciju događaja i manifestacija međunarodnog karaktera, daljem razvoju MICE i wellnes ponude, stvaranju inovativnih proizvoda i boljoj valorizaciji potencijala Nacionalnih parkova Crne Gore. - Stepen realizacije aktivnosti u velikoj mjeri zavisi od nivoa uključenosti svih subjekata koji su direktno ili indirektno povezani sa sektorom turizma, posebno u dijelu stvaranja održivih proizvoda i inicijativa.

Takođe, u dijelu marketinga i promocije, u planu je i nastavak realizacije aktivnosti na uspostavljanju efikasnih marketinških struktura, uz poseban fokus na donošenje Strateškog marketing plana Crne Gore za četvorogodišnji period, kao i intenzivna promocija destinacije na ključnim tržištima (Francuska, Njemačka, Velika Britanija, Austrija, Poljska, Rusija, region i dr.), u cilju privlačenja što većeg broja turista - poručili su iz MORT-a.

Unapređenjem turističke ponude, s obzirom da turizam na direktan i indirektan način u znatnoj mjeri utiče na razvoj njemu komplementarnih privrednih grana, u krajnjem, kako smatraju u Vladi, obezbjeđuju se osnove za njegov veći doprinos BDP-u, za otvaranje većeg broja novih radnih mjesta, kao i za stvaranje pouzdanih, tj. stabilnih izvora prihoda u državnom budžetu.

Portal Analitika